24 Nisan Salı

Google kullandığı elektriğe bir kuruş para vermiyor

Google’ın bütün ürünleri için veri merkezlerinde artık elektrik parası verilmiyor. Şirket güneş ve rüzgar enerjisiyle ihtiyacı olan elektriği üretebiliyor.


Yenilebilir enerji konusunda şirketlerin yatırımları ve çalışmaları devam ediyor. Google’ın başarmış olduğu bu proje sayesinde artık birçok şirket kendi elektriğini kendisi üretmek için yola çıktı ve oldukça büyük aşamalar kayıt edildi. Elon Musk’un kiremit şeklindeki yeni nesil enerji üreten panellerinden sonra artık çok daha büyük adımlar atıldı ama bu alanda yine lider Google oldu. Google’ın elektriğe bir kuruş para vermediği ortaya çıktı. Kullandığı elektriğe bir kuruş para vermeyen Google’ın rüzgar tribünü ve aynı zamanda güneş panelleri sayesinde elektrik ürettiği belirtildi.

VERİ MERKEZLERİ TAMAMEN YENİLEBİLİR ENERJİ KULLANIYOR

Google’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada veri merkezlerinin neredeyse tümünün artık yenilebilir enerji kullandığı ortaya çıktı. Ülkemizde veri merkezleri genelde yer altında olduğu için bu tür projeleri görmek çok zor olacaktır ama Google’ın kullandığı elektrik zaten veri merkezlerinde çok fazla olmuyor.

Soğutma için elektrik parasının zirve yaptığı söyleniyor. Google üst düzey yetkililerinin geçtiğimiz haftalarda 3 tane üstün teknoloji rüzgar santrali için toplamda 535 MW’lık sözleşmeyi imzaladı ortaya çıktı. Google’ın enerji tarlalarını büyütmeye çalıştığı çok net bir şekilde görülüyor.

GOOGLE ÜRÜNLERİNİN MALİYETİ SIFIRA İNDİRİLDİ

Google’ın sunmuş olduğu hosting, mail, fotoğraflar gibi birçok bulut tabanlı ürünü için sunucu merkezleri kuruluyor ve bu merkezlerin güvenliği sağlanıyordu. Yani elektrik parası bazen can yakabilir bir duruma geliyordu. Son gelen bilgilere göre Google’ın bütün ürünlerinde yüzde yüz enerji kullanımı sağladığı söyleniyor. Şirket bu konuda büyük işler yapmayı düşünüyor ve elektrik parası vermediği için bir hayli yüzünün güldüğünü söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GetContact

GetContact mağdurları artmaya devam ediyor

İnsanların sizi nasıl kaydettiğini görebildiğiniz GetContact, binlerce kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. Tüm rehber bilgileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir