Ana SayfaGüncelHackerlar artık Zoom hesaplarını başka bir taktikle çalıyor!

Hackerlar artık Zoom hesaplarını başka bir taktikle çalıyor!

Evde kaldığımız şu günlerde işlerimizi uzaktan halletmek için video konferans uygulamalarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu uygulamaların başında gelen Zoom, bir süredir güvenlik sorunlarıyla başa çıkmaya çalışıyordu. Şirket geçtiğimiz günlerde 5.0 güncellemesi ile bir nebze de olsa güvenlik sorunlarını çözmüştü. Bugünlerde kullanıcıların hesaplarını hackleyemeyen hackerlar yeni bir yola başvuruyorlar.

Zoom

Kötü amaçlı hackerlar, kişisel bilgileri ve toplantı id ve şifrelerini çalmak için artık kullanıcıların doğrudan e-postalarını hedef almaya başladı. Ortaya çıkarılan bu kimlik avı planı, birçok insanın içinde işini kaybetme korkusu yaratıyor.

Zoom toplantınız var içerikli hatırlatma bildirimi gönderiliyor

Kullanıcıların e-postalarına atılan bu e-postaların içerisinde Zoom toplantınız var yazılı bir hatırlatma bildirimi içeriyor. Bu e-postaların içinde yer alan siteye gidip Zoom bilgilerini giren kişilerin bilgileri kötü amaçlı hackerların eline geçiyor.

Bu siteye girince herhangi bir anormallik göremeyebilir ve bilgilerinizi girebilirsiniz. Çünkü bu site uygulamanın orijinal sitesiyle birebir aynı. Yani site kopyalanmış. Ancak bunu anlamanın bir yolu var. Siteye girince URL girme bölümünde URL’nin başında ”zoom-emergency.myftp.org” yazıyorsa dikkatli olun. Çünkü dolandırıcıların kullandığı site tam olarak burası.

50.000’den fazla kişinin bilgileri çalındı

Dünyaca ünlü e-posta güvenlik uzmanları bu mailin 50.000’den fazla Zoom kullanıcısına ulaştığını bildirdi. Bu sayı günlük 300 milyon civarı kullanıcısı olan bir uygulama için ne kadar az görünse de, her geçen gün artıyor. Bu yüzden mailinize bu şekilde bir mail gelirse itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Tüm gelişmeler için takipte kalmayı unutmayın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir