Ana SayfaGüncelInstagram, AR sayesinde kültürel mekanları evlere taşıyor!

Instagram, AR sayesinde kültürel mekanları evlere taşıyor!

Evde kaldığımız bu günlerde birçoğumuz artık zamanını sosyal medyada geçiriyor. İnsanlar, kendilerini eğlendirebilecekleri başka yollar bulmak istemelerine rağmen pandemi nedeniyle evde sıkışıp kaldılar. Çeşitli sosyal medya platformları, insanların kendilerini daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olmak için gerçekten iyi bir iş çıkardı ve çıkarmaya devam ediyor. Instagram bugün itibariyle, hepimizin içinde bulunduğu pandemi dönemi gereği insanların evden, dışarıda yapabilecekleri bazı şeyleri deneyimleme fırsatı sunuyor.

instagram

Artırılmış gerçeklik (AR) sayesinde evden kültürel mekanları gezmek mümkün olacak

Instagram bir süredir arttırılmış gerçekliği geliştirmeye odaklanmıştı. Gerçekten artırılmış gerçeklik konusunda çok iyi işler çıkaran Instagram’ın AR özelliklerinin özellikle şu anki pandemi döneminde çok büyük faydası olduğunu belirtmek önemlidir. Instagram, Smithsonian Müzesi, Versailles ve Le Grand Palais gibi büyük kültürel kurumlarla ortaklık kurarak kullanıcıların arttırılmış gerçeklik deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyor. Böylece insanlar bu mekanları AR özelliği ile ziyaret edebiliyor ve şu anda olan bazı sergileri görebiliyor.

Bu özellikle gezilebilen yerler listesine daha fazla yerin eklenmesi bekleniyor

Salgın yüzünden evlerinden çıkamayan insanların, evden çıkmadan gezmesinin sağlanabilmesi, insanların içindeki tatile gitme isteğinin mümkün olmaması nedeniyle biraz da olsa insanları mutlu edecek. Aynı zamanda bu özellik, insanların evlerinden çıkmadan bu şekilde kültürel eğitimler alabileceklerini gösteriyor. Instagram tarafından geliştirilen bu özellik kullanıcıların beğenisini kazanmayı başardı. Şirketin daha fazla yer için de aynı özelliği getirmesi bekleniyor. Instagram burada büyük bir adım attı ve Snapchat gibi diğer birçok platformun bu yeniliğe ayak uydurmak için çabalayacağını düşünüyoruz.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir