Ana SayfaGüncelInstagram, engelleme özelliğini güncelliyor!

Instagram, engelleme özelliğini güncelliyor!

21 Nisan 2021’de Meta’ya ait Instagram, sosyal medya platformunun her yaştan kullanıcı için güvenli bir deneyim sağlamak için üç yeni gizlilik özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu. Özelliklerden biri, bir hesabı engelleme yeteneğinin yanı sıra engellenen kişi tarafından oluşturulabilecek yeni hesapları içeriyordu. Bir teknoloji bilgi sızdıran ve mobil geliştirici olan Alessandro Paluzzi’nin son tweetine göre , sosyal medya uygulaması bu özelliği daha kullanışlı hale getirmek için çalışıyor.
Özelliğin en son sürümü, kullanıcının yalnızca halihazırda var olan veya aynı kişi tarafından oluşturulabilecek yeni bir hesabı engellemesine izin vermez, aynı zamanda engellenen kullanıcının zaten kullanıyor olabileceği hesapları da engeller. Sonuç olarak, engellenen kişi onlarla hiçbir şekilde iletişim kuramayacağından, kullanıcının gizliliği maksimum düzeyde sağlanabilir.

Başta kızlar olmak üzere gençler için güvenli bir platform olmadığı gerekçesiyle uygulamaya yönelik yapılan şikayetler sonucunda gizlilik ve güvenlik özelliklerinin artması başladı. O zamandan beri geliştiriciler, güvenli bir deneyim sağlamak için mevcut özellikleri güncelliyor veya yenilerini sunuyor.

Tweet’te belirtildiği gibi, geliştiriciler hala üzerinde çalışıyor ve küresel olarak piyasaya sürülmesi birkaç ay sürebilir.

Gelecekteki hesapları engellemenin yanı sıra kullanıma sunulan diğer araçlar arasında kötüye kullanım amaçlı doğrudan mesajları filtreleme de yer alıyor. Uygulamanın kendisi tarafından açıklandığı gibi, kötü niyetli mesajların alıcı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Kötüye kullanım amaçlı mesajların çoğu, mesaj isteği bölümünden alındığından, bu özellik yalnızca bu mesajlara odaklanacaktır. Kullanıcı otomatik filtreleme seçeneğini açabilecektir. Etkinleştirildikten sonra, kötü niyetli mesajlar artık görünmeyecektir. Filtre, anahtar kelimelere odaklanacaktır. Bu anahtar kelimeler, esas olarak zorbalıkla mücadele veya ayrımcılıkla mücadele kampanyalarına odaklanan farklı kuruluşların yardımıyla seçildi.

Benzer şekilde, geliştiriciler tarafından kötü niyetli yorumlar da halledilir, böylece kullanıcı, kendilerine atılan her türlü nefret veya küfürlü yorumdan korunabilir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir