Ana SayfaGüncelTikTok, ABD'de bir veri güvenliği adımı attı!

TikTok, ABD’de bir veri güvenliği adımı attı!

Kısa süre önce TikTok, ABD merkezli verileri Çin’deki hükümet yetkilileriyle paylaştığı yönündeki suçlamaları aldıktan sonra ateş hattındaydı. Bu nedenle, hem teknoloji devleri Apple hem de Google , önde gelen video tabanlı sosyal medya uygulamasına olası bir yasaklama için bir FCC yetkilisi tarafından talimat verildi. Ve bunun nedeni, artık Çin tarafından gözetim için tehlikeli bir araç olarak kullanılmasının çok olası olduğunu hissetmesiydi. Tahmin edebileceğiniz gibi, TikTok’un açıkça reddettiği bu ürkütücü iddialara karşı kendini kanıtlamak için şimdi eskisinden daha büyük bir baskı var. İşte bu yüzden TikTok, çalışanlarını geri kazanmak için verilerinin tüm Amerikalılar tarafından kullanılması için güvenli olmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Şirket, kısa süre önce , kullanıcılarının verilerini güvenli ve sağlam tutmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha teyit ettiği bir kamu açıklaması yayınladı. Kendilerini niyetleri ve taahhütleriyle suçlayan tüm bu raporlara rağmen, yakın zamanda gönderilen bir mektupla Kongre’ye yeterli kanıt sunduklarını iddia ettiler.

Bu mektubun konuyla ilgili pek çok kişinin endişelerini ele aldığına inanılırken, TikTok, kullanıcıların uygulamadaki verilerini daha fazla korumak için nelerin gerekli olduğunu kamuoyuyla paylaşmayı hedeflediğini söylüyor.

Sosyal medya devi, ABD kullanıcılarına ait verilerin ilk olarak Oracle Cloud’un sistemi aracılığıyla nasıl yönlendirildiğini tanımlayan güncelleme sistemine işaret ederken görüldü. Bu sayede ülkede daha fazla veri tutuluyordu. Aynı zamanda TikTok, çeşitli bölgelerde gerçekleşen veri aktarımlarının sayısını azaltacak yeni bir Amerikan kapasitesi yaratmaya çalıştığını söylüyor.

Bunun, ABD dışında bulunanların kullanıcı verilerine sınırlı erişimi olacak şekilde, çok sayıda protokol tarafından gözden kaçırıldığı söyleniyor. Yine de, şirketin ByteDance’in Çinli çalışanlarına ait bazı üyelerin Amerikalı Kullanıcıların verilerine erişim haklarına sahip olduğunu nasıl kabul ettiğini hala unutamıyoruz. Ancak sayının çok sınırlı olduğunu söyleyerek bu iddiaları haklı çıkarmaya çalıştı.

TikTok, diğer birçok yabancı şirket gibi dünya çapında nasıl ekipler kurduğundan bahsetmeye devam etti. Ortak yerler arasında, uygulama ekiplerinin mühendislikle ilgili nedenlerle potansiyel olarak erişim gerektirebileceği Çin, Londra, Singapur ve hatta Dublin de yer alıyor.

Ancak TikTok, bu tür manevraların asla körü körüne yapılmadığını ve her zaman bol miktarda koruma ve kontrolle birlikte geldiğini söylüyor. Şifreleme nedenleriyle veya yetkilendirmeyle ilgili olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, ABD kullanıcılarına ait verilere, uygulamanın Çin’de ikamet eden personeli tarafından herhangi bir biçimde erişilebilir. Bu nedenle, evet, konuyla ilgili üretilen endişeler mantıklı ve evet, kullanıcıların verileri bu bağlamda gizlilik ihlallerine karşı kesinlikle savunmasızdır.

Verilen güvenceler ne olursa olsun, pek çok insanın kafasında her zaman birçok şüphe olacaktır. Ancak bu, TikTok’un gelecekte incelemeden kaçabileceği anlamına mı geliyor?

Şey, şu anda bundan tam olarak emin değiliz. Bu da büyük ölçüde ÇKP’nin tamamen farklı bir sayfada görünen eylemlerine bağlı olacaktır.

Çin, son zamanlarda zaten birçok tartışmanın merkezinde yer alıyor. Bu da Ukrayna-Rus ihtilafı konusundaki henüz kınamadığı tutumuyla ilgili.

Bu nedenle, kullanıcı verilerinin istihbarat amacıyla kullanılabileceği ve konuyu daha da tırmandırabileceği gibi ABD’nin neden bu tür uygulamalara karşı tetikte olduğu mantıklı.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir