25 Nisan Çarşamba

İstanbul’da kış lastiği kontrolleri çok daha sık yapılacak

Kış lastiği deyince denetimlerin en sık olduğu İstanbul akla ilk gelen isim oluyor. Her mevsimi ayrı bir güzellik olan İstanbul’da denetimlerin bu yıl çok daha sık yapılacağı tahmin ediliyor.


Kış lastiği uygulamasının başlamasına çok az bir zaman kala vatandaş lastiklerini değiştirmek için sıraya girmeye başladı. Eğer sizde İstanbul gibi bir yerde kış lastiği değiştirmek istiyorsanız oldukça yüksek paraları gözden çıkarmanız gerekiyor. Kış lastiği için ayrı bir para, taktırmak için ayrı bir para, eski lastiklerinizi çıkarmak için ayrı bir para ödemeniz gerekiyor. Eğer eski lastiklerinizi saklamak için yeriniz yoksa bu lastikler için ayrı bir yer bulmak gerekiyor ki bu durum sonucunda da cebinizden para çıkacağını söyleyelim. Trafiğin artık yüzde 60’ların üstünde seyrettiği İstanbul’da trafik denetimlerinin çok daha sık olacağını söyleyelim.

4 AY BOYUNCA KIŞ LASTİKLERİ KULLANILACAK

1 Aralık itibarıyla başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulamasıyla birlikte artık vatandaşlar kış lastiği takmak zorunda kalacak. Motosikletler için durum değişmiyor ki kışa hazırlık olarak polisler ve emniyet mensupları özel cihazlarla kış lastiklerinin diş kısımlarında kontrol yapabilir. Bu oldukça sevindirici bir harekettir çünkü kış lastiği diye takılan eski lastikler hem sürücünün hem de başka sürücülerin hayatını riske atabiliyordu. Denetimlerin sıklaştırılması, kurallara uyulması konusunda büyük bir önem taşıyor. 1 Nisan itibarıyla kış lastiği uygulaması son bulacak. Ayrıca Türkiye’de bulunan yabancı araçlarda kış lastiği uygulamasına uymak zorundadır.

250 LİRADAN AÇILAN KAPILAR YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Marketlerde ve otomobil sanayisinde rastladığımız duruma göre kış lastiği fiyatları genelde 250 TL’den başlıyor ve 500 liraya kadar çıkıyor. Ünlü markalarda tek bir lastiğin bin liraya kadar satıldığını bile görebiliyoruz ama işgörecek bir kış lastiğinin fiyatları genelde bahsi geçen rakamlar üzerinden satışa çıkıyor. 2 çift lastik aldığınızda ise ortalama bin lira veya bin 500 lira ödeyebiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir