Kişisel veriler 1 milyar dolardan çok daha değerli!

0
398 okunma

Ünlü anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp Facebook bünyesinde olmaya başladığı günden hemen sonra tamamen ücretsiz olacağını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra bizim oldukça fazla merak ettiğimiz şeyler oldu. Bugün milyonlarca ve hatta milyarlarca kullanıcı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile iletişim kuruyorlar. Dolayısıyla aylık sunucu masrafları, elektrik masrafları ve bunun gibi birçok masraf Whatsapp’ı satın alan Facebook’un kutusundan çıkıyor. Böyle bir uygulamanın nasıl ücretsiz olduğunu gerçekten de oldukça merak ediyoruz.

WHATSAPP 1 DOLAR POLİTİKASINDAN VAZGEÇMİŞTİ

2015 yılının Nisan ayında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan internet ile çalışan WhatsApp uygulaması, bu sayıyı Eylül ayında 900 milyon aktif kullanıcı seviyesine çıkartmayı hiç uğraşmadan başardı. 2014 Ağustos’tan bu yana ortalama 5 ayda bir 100 milyon aktif kullanıcı sayısında artış yakalayan WhatsApp, hızlıca 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmış durumdadır. Belli bir ücretsiz kullanım döneminden sonra, reklam satmamak yerine kullanıcılardan 1 dolar değerinde yıllık abonelik satan WhatsApp, yeni çalışma ofisine geçtikten sonrada bu fikirden vazgeçmiş ve insanlık için ücretsiz olacağı haberini bütün dünyaya servis etmişti.

whatsapp-grafik

WhatsApp’tan gelen bir açıklamaya göre firma uygulamasında reklam göstermemeye devam edecek ve aynı zamanda Whatsapp hiçbir zaman paralı olmayacak. Bu şekilde hizmet veren ve herkes tarafından kullanılan uygulamanın nasıl ayakta kalacağını merak ettiğimizde bu uygulamanın bir yerden gelir elde etmesi gerektiğini biliyoruz. 2014 yılında tam 250 milyon dolar zarar eden uygulama neden hale ücretsizdir sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz.

WHATSAPP GELİR ELDE ETMEK ZORUNDADIR

İnsanlığın iyiliği için çıkarılmış olsa bile bu uygulamayı devam ettirebilmek için masrafların ödenmesi gerekiyor. Çıkan hataları gidermek için onlarca kişilik bir ekip, sunucular, elektrik masrafları yada hızlı olabilmek için her ülkede ayrı anlaşmalar yapılması gerekiyor. Hal böyle olunca Whatsapp’ın gelir elde etmek zorunda olduğunu görüyoruz. Facebook’un satın aldığı uygulamanın ileriye dönük bir plan olarak şuan zarar edeceğini ve zarar etmeye devam edeceğini ön görüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz