Ana SayfaGüncelLinkedIn, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Güvenlik Önlemlerini Başlattı

LinkedIn, Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Yeni Güvenlik Önlemlerini Başlattı

Popüler profesyonel ağ uygulaması LinkedIn, platformun dolandırıcılık ve uygulamada spam göndermeyle bağlantılı sorunlarla mücadele etmesine yardımcı olmak için yeni bir dizi özellik yayınladı.

Şirket, yeni özelliklerin kullanıcılara yeni profiller hakkında daha iyi bilgiler, kullanıcıları dolandırıcılıklardan korumak için tasarımlar ve ayrıca AI tarafından üretilen profil resimlerini vurgulayan yeni araçlar gibi ek bir güvenlik ve koruma katmanı sağlamaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yeni başlayanlar için, profillerin nasıl oluşturulduğu, en son ne zaman güncellendiği ve çok daha fazlası hakkında daha fazla bilgi veren ‘Bu profil hakkında’ adlı bir özellik var.

Uygulamanızdaki menü için üç nokta özelliğine basmanız yeterlidir; bir profilin ne zaman oluşturulduğuna dair her türlü bilgiyi ve kayıtlı e-postalar ve telefon numaraları hakkında daha fazla ayrıntı bulacaksınız.

Bu, ağda kimin gerçek kimin sahte olduğunu belirlemeyi çok daha basit hale getirir, böylece hassas bilgilerinizi çalmak isteyenlerin bunu yapması engellenir. Geçtiğimiz ay, MİT tarafından hazırlanan yeni ve endişe verici bir rapor, bu çile ile ilgili vakaların sayısının konuştuğumuz gibi arttığını ve bunun bariz nedenlerden dolayı büyük bir endişe olduğunu göz önünde bulundurdu.

Bu dolandırıcılar, kullanıcıları MIT aracılığıyla kripto dolandırıcılığına yatırım yapmaya zorlamak için bu tür bağlantıları kullanıyor. Bu, LinkedIn kurbanlarının farklı platformlardaki dolandırıcılık gibi şeyler nedeniyle genellikle nasıl daha kolay para kaybettiklerini kaydetti.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl içerisinde LinkedIn kullanıcılarına ait çeşitli detayları içeren bazı ayrı veri tabanları vardı. Dark web üzerinden çok sayıda kullanıcı kaydı alınıyordu ve yakından bakıldığında, hackleme gibi uygulamalarla bilgilerin nasıl asla alınmadığı kanıtlandı. Bunun yerine, daha çok veri kazıma gibi konularla ilgiliydi.

LinkedIn, birkaç yıldır kanun kaçağına gerçekten yasal yollardan bakıyordu. Ayrıca, bu tür kazıma, dolandırıcıların uygulamadaki kullanıcılarla bağlantı kurarak veri almasıyla ilgiliydi. Daha sonra kendileri ve ağlarıyla ilgili daha fazla veri elde etmek için erişim sağladılar.

Konuyla ilgili büyük yaygınlık ve sorunlar, platformun uygulamanın güvenliğini iyileştirmek için gerçekten gerekli bazı adımları atmasına neden oldu ve bu yeni güncellemenin geldiği yer burası. Bu gibi önlemlerle, ilk etapta kimlerle bağlantı kurabileceğinizi ve kimlerle bağlantı kurmamanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Ardından, AI görüntü uygulaması kullanılarak yapılan profil resimleri gibi yönleri daha iyi tespit etmek için AI modellerini ve makine öğrenimini tekrar rayına oturtmak için gerçekten çok çalıştığı LinkedIn hakkında bolca konuşma var.

LinkedIn, yüklenen tüm görüntülerin çok özgün bir şekilde yapıldığından ve arkalarında herhangi bir kötü niyet bulunmadığından emin olmak için gerçekten çok çalıştığı ve son teknoloji ve kesme teknolojisini kullandığı konusunda bu konuda yeni bir rapor yayınladı.

Yüz tanıma ve hatta biyometrik analiz gibi araçlarla doğrulama düşünülüyor. Ve bunu, sahte hesapların kolaylıkla kaldırılması için kötüye kullanıma karşı savunmadaki etkinliği artırmak adına kullanmayı umuyorlar.

Zamanla, bu kesinlikle çok büyük bir sorun olacak çünkü AI görüntü üretimi, insanların neyin gerçek neyin sahte olduğunu fark etmelerini zorlaştıracak. Benzer şekilde, sistemin ikisi arasında ayrım yapmasını zorlaştıracaklar.

Son fakat en az değil, uygulama, kullanıcıların DM’sine yeni uyarı uyarıları ekleyeceğini ve onlara, görüntülenmesi zararlı olabilecek içerik hakkında bir uyarı vereceğini söylüyor. Bu, yollarına çıkan istenmeyen sürprizlerin farkında olmalarını sağlar.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir