Meta, yeni bir mesajlaşma uygulamasını kopyalamaya odaklandı: Telegram. Mark Zuckerberg, uygulamaya tek yönlü mesajlaşma getiren yeni bir Instagram özelliği olan “yayın kanalları” gösterdi. Şirket, özelliği bir avuç içerik oluşturucuyla test ediyor ve Telegram benzeri işlevselliği Facebook ve Messenger’a da getirmeyi planlıyor.

Kullanıcıyı yeni bir yayın kanalı konusunda uyaran bir Instagram bildirimi ve bir güncelleme ve ses klibi paylaşan bir sanatçının ekran görüntüsü.

Yayın kanalları, içerik oluşturucuların Telegram’daki kanallara çok benzer şekilde takipçilerinin gelen kutularına güncellemeler yayınlamasına olanak tanır. Kanallara katılanlar mesajlara tepki verebilir ve anketlerde oy kullanabilir, ancak sohbete doğrudan katılamaz. Örneğin, Mark Zuckerberg “Meta Kanalı”nda bu alanı “Meta’da inşa ettiğimiz tüm ürünler ve teknolojiyle ilgili haberleri ve güncellemeleri paylaşmak” için kullanacağını paylaştı. İçerik oluşturucular, metin güncellemelerine ek olarak ses kliplerini, fotoğrafları ve diğer içerikleri de paylaşabilir.

Şimdilik, sadece Zuckerberg ve yaklaşık bir düzine başka içerik oluşturucunun bu özelliğe erişimi var gibi görünüyor. İlk grup snowboardcu Chloe Kim, Jiu-Jitsu savaşçısı Mackenzie Dern ve meme hesabı Tank Sinatra’yı içeriyor. Şirket, özelliği kullanmakla ilgilenen diğerlerinin erken erişim için değerlendirilmek üzere kaydolabileceğini söylüyor.

Meta, kanalları bir “test” olarak tanımlasa da, şirket bu özelliğe oldukça yatırım yapmış gibi görünüyor. Sohbete başka bir içerik oluşturucu ekleme ve AMA’ları yürütme yeteneği de dahil olmak üzere ek özellikler zaten üzerinde çalışılıyor. Meta ayrıca “önümüzdeki aylarda” Facebook ve Messenger’da kanalları test etmeye başlamayı planlıyor.