Ana SayfaGüncelYouTube CEO'su Susan Wojcicki istifa ediyor

YouTube CEO’su Susan Wojcicki istifa ediyor

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, video akışı hizmetinin dümeninden ayrıldığını duyurdu. Yaklaşık 25 yıl önce Alphabet’e katılan Wojcicki, “ailem, sağlık ve tutkulu olduğum kişisel projelerime odaklanan yeni bir bölüme” başladığını söyledi.

YouTube CEO'su Susan Wojcicki, 17 Mayıs 2017'de San Jose, Kaliforniya, ABD'deki yıllık Google I/O geliştiricileri konferansında sahnede konuşuyor. REUTERS/Stephen Lam

Wojcicki, en başından beri pratik olarak Google ile ilgileniyor. Şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, 1998’de Google’ı kurduktan kısa bir süre sonra ebeveynlerinin garajında ofis kurdular. Wojcicki, ertesi yıl Google’ın ilk pazarlama müdürü oldu.

Diğer şeylerin yanı sıra, en eski Google Doodles’ta rol oynadı, Google Image Search’ü birlikte yarattı ve AdSense’in (Google’ın önemli reklam programlarından biri) ilk ürün yöneticisiydi. 2006’da Google’ı bir yıl önce çıkış yapan YouTube’u satın almaya teşvik etti. Sekiz yıl sonra Wojcicki YouTube’u devraldı ve büyük bir teknoloji şirketini yöneten birkaç kadından biri oldu.

Wojcicki’nin görev süresi boyunca YouTube, Google ve Alphabet’in giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Platformun reklam geliri tek başına geçen çeyrekte şirketin toplam gelirinin yüzde 10’undan fazlasını oluşturdu. Wojcicki’nin YouTube CEO’su olarak koşması elbette sorunsuz bir şekilde ilerlemedi. Platform, nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme de dahil olmak üzere ılımlılık sorunlarıylauzun süredir mücadele ediyor. Wojcicki ise YouTube içerik oluşturucularını ve kullanıcılarını dinlemeyi ve endişelerini doğrudan ele almayı bir noktaya getirdi.

Wojcicki veda mektubunda, fiili yardımcısı Neal Mohan’ın YouTube’un yeni şefi olarak görevi devraldığını söyledi. Google, 2007 yılında reklam şirketi DoubleClick’i satın aldığında Mohan şirkete geldi. 2015 yılında YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu olmaya devam etti ve YouTube TV, YouTube Music, Premium ve Shorts’un piyasaya sürülmesine yardımcı oldu. Mohan ayrıca hizmetin güven ve güvenlik ekibine de liderlik etti.

Wojcicki, merak uyandıran bir şekilde, Mohan’ın CEO yerine kıdemli başkan yardımcısı ve YouTube başkanı olacağını söyledi. Wojcicki, “Kısalar, akış ve abonelikler arasında yaptığımız her şeyle birlikte AI’nın vaatleriyle birlikte, YouTube’un en heyecan verici fırsatları önümüzde ve Neal bizi yönlendirecek doğru kişi” diye yazdı.

YouTube’dan hemen ayrılmayacak. “Kısa vadede, Neal’i desteklemeyi ve bazı YouTube ekipleriyle çalışmaya devam etmeyi, ekip üyelerine koçluk yapmayı ve içerik oluşturucularla görüşmeyi içerecek geçişe yardımcı olmayı planlıyorum” diye yazdı. Wojcicki, danışman olarak görev yapacak olduğu için Google ve Alphabet’in ilerlemesine devam edecek. “Bu, Google ve Alfabe şirketleri portföyünde danışmanlık ve rehberlik sunmak için yıllar içindeki farklı deneyimlerimi çağırmama izin verecek” dedi.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir