Meta’nın Gözetim Kurulu, 48 saat gibi kısa bir sürede daha fazla vakayı gözden geçireceğini ve bazılarını hızlandıracağını söylüyor. Kurul bir blog gönderisinde,” ürettiğimiz kararların sayısını ve bunu yapma hızımızı artırmak, içerik denetlemenin büyük zorluklarının daha fazlasını ele almamıza ve acil gerçek dünya sonuçları olan durumlarda daha hızlı yanıt vermemize izin verecektir ” dedi.

facebook gaming

Gözetim Kurulu’nun tüzüğünün önceki sürümleri, Facebook ve Instagram içerik denetleme vakalarının hızlandırılmış incelemelerinden bahsetmiş olsa da, şimdiye kadar bu süreci kullanmadı. Kurulun gözden geçirilmiş tüzüğü ve tüzükleri uyarınca, Meta artık hızlandırılmış vakaları ilgili bilgiler ve neden acil bir incelemenin gerekli olduğuna dair bir açıklama ile kurula yönlendirebilir. İç tüzük, kurulun eş başkanlarının hızlandırılmış bir davayı üstlenmeye karar vermesi durumunda, Meta’nın “yönetim kurulunun nihai kararına bağlı olmayı kabul ettiği” belirtilir.

Bir panel (kurulu kurulun 23-strong üyeliğinin tamamı yerine) hızlandırılmış vakaları gözden geçirecek ve 48 saat gibi kısa bir süre içinde Gözetim Kurulu’nun web sitesinde yayınlanan bir karara varacaktır. Ancak kurul, bu sürecin 30 güne kadar sürebileceğini belirtiyor. Daha derinlemesine incelemeler talep eden standart kararlar için hedef zaman çerçevesi 90 gündür.

 

Kurul, zaman kısıtlamaları nedeniyle hızlandırılmış vakalar için kamu yorumlarını dikkate almayacaktır. Ayrıca, kullanıcı itirazlarının hızlandırılmış incelemelerini yapmayı da seçebilir.

Bu arada Gözetim Kurulu ilk özet kararlarını yayınlamayı planlıyor. Bir komite, kurulun değerlendirebileceği davaların bir listesini seçtikten sonra Meta’nın bazen orijinal kararını tersine çevirdiğini söyledi. Şirket, çoğunlukla orijinal olarak çektiği içeriği geri yüklemek için şimdiye kadar yaklaşık 80 kez bunu yaptı. Kurul, bu davaların bazılarıyla ilgili tam kararlar yayınlamış olsa da, bunların büyük ölçüde şeffaflık raporlarında özetlendiğini belirtiyor.

İleride, bir komite Meta’nın fikrini değiştirdiği bu durumlardan bazılarını seçecek. Bir panel (tam kurul değil) bunları gözden geçirecek ve özet kararlar yayınlayacaktır. Bunlar, Meta’nın geri döndüğü orijinal kararla ilgili ayrıntıları içerecek ve kamu yorumlarını dikkate almayacaklar. Kurul, “Bu davaların önemli dersler verdiğine ve Meta’nın gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmasına yardımcı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce kurulduğundan beri, kurul, içeriği kaldırmak veya platformlarda kalmasına izin vermek için Facebook ve Instagram’ın hamleleriyle ilgili 35 vaka kararı yayınladı. Sadece son çeyrekte, Meta kullanıcıları inceleme için 193.137 vaka gönderdi.

Kurulun son adımlarının, aldığı tam vaka sayısına yakın herhangi bir şeyi gözden geçireceği anlamına gelmesi olası olmasa da, grup, Meta’nın 6 Ocak 2021 ayaklanması üzerindeki etkisi nedeniyle eski Başkan Donald Trump‘ı platformlarından süresiz olarak askıya alma kararı gibi yüksek profilli, acil vakaları daha hızlı ele alabilmelidir. Şirket bu ayın başlarında hesaplarını geri yükledi, ancak Trump henüz üzerlerinde bir daha paylaşım yapmadı.

Bu arada, Gözetim Kurulu en son üç aylık şeffaflık raporunu (PDF) yayınladı. Organ, Meta’ya şu anda 196 politika önerisinde bulunduğunu ve “birçoğunun insanların Facebook ve Instagram deneyimlerini zaten iyileştirdiğini” söylüyor. Ekim ayı sonuna kadar, şirket tavsiyelerin 24’ünü tam olarak uygulamıştı ve düzinelerce tavsiyeyi yürürlüğe koyma konusunda ilerleme kaydetmişti (Meta, şeffaflık raporu yayınlanmadan önce dördüncü çeyrek güncellemesini yönetim kuruluna sunmadı).

Gözetim Kurulu da yeni bir yönetim kurulu üyesi ekledi. Kenji Yoshino, New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Başyargıç Earl Warren Anayasa Hukuku Profesörü ve Meltzer Çeşitlilik, Kapsayıcılık ve Aidiyet Merkezi’nin Direktörüdür. Kurul, anayasa hukuku; ayrımcılık karşıtı hukuk; ve hukuk ve edebiyat konularında uzman olduğunu kaydetti.