Ana SayfaGüncelPayPal, 2000 çalışanını işten çıkartıyor!

PayPal, 2000 çalışanını işten çıkartıyor!

PayPal, işgücünün önemli bir bölümünü işten çıkaracak en son teknoloji şirketi olmak üzere. Ödeme firması Salı günü yaptığı açıklamada, toplam personelinin yaklaşık yüzde yedisine eşit olan yaklaşık 2.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu. PayPal başkanı ve CEO’su Dan Schulman’a göre, işten çıkarmalar önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek ve şirketin bazı bölümleri diğerlerinden daha fazla etkilenecek.

2 Ocak 2023'te Polonya'nın Krakow kentinde çekilen bu illüstrasyon fotoğrafında bir telefon ekranında görüntülenen App Store'da PayPal ve arka planda bir ekranda görüntülenen PayPal logosu görülüyor. (Fotoğraf: Jakub Porzycki/NurPhoto, Getty Images aracılığıyla)

Schulman,” ayrılan meslektaşlarımıza son derece saygı ve empati göstereceğiz, onlara cömert paketler sağlayacağız, gerektiğinde istişarelerde bulunacağız ve geçişlerinde onları destekleyeceğiz ” dedi. “PayPal’a yaptıkları anlamlı katkılar için kişisel minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.”

Şirket, son aylarda işten çıkarmaları açıklayan büyüyen bir teknoloji şirketleri listesine katılıyor. Bu ayın başlarında Google, 12.000 çalışanı veya küresel işgücünün yaklaşık yüzde altısını işten çıkarma planlarını açıkladı. Bundan önce Microsoft, 10.000 kişiyi işten keseceğini söyledi. Schulman, Microsoft, Google ve diğer teknoloji firmalarındaki meslektaşları gibi, PayPal’ın işten çıkarmalarını şirketin son zamanlarda içinde bulduğu “zorlu makro-ekonomik ortamdan” sorumlu tuttu. “Maliyet yapımızı doğru boyutlandırmada önemli ilerleme kaydederken ve kaynaklarımızı temel stratejik önceliklerimize odaklasak da, yapacak daha çok işimiz var” dedi.

ABD ekonomisinin henüz bir durgunluğa girmediğini belirtmekte fayda var. Yüzde 3,5 ile ulusal işsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesinde ve gayri safi yurtiçi hasıla son çeyrekte büyüdü. Özellikle PayPal’a dönersek, şirket en son kazanç çağrısında Wall Street beklentilerini aştı ve gelir ve gelir sırasıyla yıllık yüzde 11 ve yüzde 7 arttı.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir