25 Nisan Çarşamba

SMS tarihe karıştı ama yeni yılını kutluyorlar

1992 yılında keşfedilen SMS, 2000 yılında patlama yapmış ve insanların iletişim tercihi haline gelmişti. Emoji ile kardeş olan SMS bir süre sonra popülerliğini internetle çalışan uygulamalara kaptırmıştır.


Telefonlar icat edildikten sonra çeşitli iletişim yöntemleri ile telefonların satışı sağlanıyordu. Sonrasında ise SMS diye bir teknoloji çıktı ve bu teknolojiyle birlikte artık her şey değişti. İnsanla birbirlerinin sesini duymadan sadece yazışarak iletişim kurmayı keşfettiler. Araştırmalarımıza göre ilk SMS 1992 yılında atıldı ve o andan itibaren SMS atmak oldukça lüks bir şey olarak gösteriliyordu. Bir zamanlar zenginlik göstergesi olan ama şimdi her evde olan renkli ve tüplü televizyonlar gibi bir olayın yaşandığını söyleyebiliriz. İlk SMS’i gönderen kişi Neil Papworth yıllar sonra bilgisayar üzerinden SMS gönderdiğini itiraf etti.

SMS VE EMOJİ 1999 YILINDA KARDEŞ OLDU

Dünyada şuan SMS eskisi gibi aktif olarak kullanılmıyor ama her türlü iletişim kanalından yazılan mesajların sonuna emoji koymak artık bir alışkanlık haline geldi. SMS ile emoji buluşması ise 1999 yılında Japonya’da ortaya çıktı. 2000 yılında emojiler ve SMS ücretleri zirveyi gördü ama artık siyah beyaz televizyonlar gibi yüzüne bile bakılmayan bir şey oldu. Sadece çaresiz kalınan zamanlarda insanlar SMS göndermeyi tercih ediyorlar. Şuan Whatsapp ve iMessage sayesinde SMS tarihin derin sayfalarına gömülmeye hazırlanıyor ama emojiler en fazla kullanılan iletişim şekli oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto paraların kullanım alanı artmaya başladı

Kripto paralara olan ilgi her türlü uyarılara rağmen devam ediyor. Kullanım alanı artış sağlayan kripto paralar mağazalarda ve ev kiralarında geçerlilik sağlamaya başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir