Ana SayfaGüncelTelegram, bir ülkede erişime engellendi. İşte nedeni

Telegram, bir ülkede erişime engellendi. İşte nedeni

Dünya üzerinde en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından biri şüphesiz Rus menşeili Telegram. Platform, özellikle günümüzde yaşanan Rusya – Ukrayna savaşından büyük bir hasar aldı. Hem Rus olmayan kullanıcıların hem de özellikle batılı ülkelerin yaptırımları ile karşı karşıya kalan şirket, bu sefer bir darbe de Brezilya’dan yedi. İşte detaylar

telegram

Telegram, yalan haberlere karşı hassasiyet göstermedi

Brezilya hükümeti, yalan haberlerle mücadele konusunda oldukça hassas davranıyor. Geçmiş zamanlarda yalan haberler yüzünden büyük bir darbe yiyen hükümet, bunun bir daha yaşanmaması için sosyal medyada yalan haberleri engellemek için mücadele veriyor. Bu konuda özellikle Meta ve Twitter ile iyi işbirlikleri olan Brezilya, son zamanlarda Telegram’dan bu konuda beklediği hassasiyeti göremedi.

Telegram, yalan haberler nedeniyle Brezilya’da erişime engellendi

Telegram, defalarca uyarılmasına rağmen yalan haberlerle ilgili Brezilya’da hiçbir adım atmadı. Bunun üzerine günde 96.500 Brezilya Reali (20.000 Amerikan Doları) cezaya çarptırılan platform, yalan haberlerle mücadele konusunda hiçbir adım atmayınca bu sefer Brezilya hükümeti, çareyi erişimi engellemekte buldu. Telegram, bugün itibariyle Brezilya’da tamamen erişime engellendi. Ayrıca platforma VPN ve Proxy gibi çeşitli yollar üzerinden ulaşmaya çalışan kişilerin de tespit edilip 96.500 Brezilya Reali (20.000 Amerikan Doları) cezaya çarptırılacağı açıklandı.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir