Ana SayfaGüncelTikTok, Çocukların Mahremiyetini Korumadığı İçin Yakında Milyonlarca Ödemeye Zorlanabilir

TikTok, Çocukların Mahremiyetini Korumadığı İçin Yakında Milyonlarca Ödemeye Zorlanabilir

Önde gelen kısa video uygulaması TikTok, çocukların mahremiyeti için yeterli koruma sağlayamadığı için başını büyük belaya sokabilir.

Çinli ByteDance firmasının mülkiyeti altına giren popüler platform, genç izleyiciler için bazı büyük boşluklara sahip olduğu için özetlenmiş gibi görünüyor. Ve haklarını daha iyi korumak için, İngiltere’nin veri koruma yasalarında belirtilen yeterli önlemleri almadıkları için cezalandırılıyorlar.

Bu arada, Bilgi Komisyonu Ofisi, TikTok’un Birleşik Krallık’taki veri koruma yasalarını çiğnemek için neler yapmış olabileceğine dair bazı önerilerde bulundu. Bu, kamu yararı ve bilgisiyle bağlantılı hakları korumak için tasarlanmış bağımsız bir organdır.

Bekçi köpeğinin, video platformuna, bir şirket bir ihlalle ilgili ağır bir para cezasına çarptırılmadan hemen önce gelen yasal bir belge için ayrılmış başka bir terim olan ‘niyet bildirimi’ adlı profesyonel bir belge yayınladığı bildiriliyor.

Bulgular, şirketin, 13 yaşın altındaki küçük çocuklar hakkında, hiçbirinin ebeveynlerinden herhangi bir onay almadan uygulamasında bilgilere nasıl izin vermiş olabileceğini göstermeye devam ediyor. Benzer şekilde, kullanıcılara konuyla ilgili anlaşılması kolay herhangi bir uygun bilgiyi şeffaf yollarla göstermede başarısız oldular. Ve bunun doğru olduğuna inanılırsa, TikTok yaklaşık 29 milyon dolarlık bir kayıpla karşı karşıya kalabilir.

Aynı şekilde, bu bağımsız organın tüm kararlarının geçici olduğundan bahsederken daha sonra bazı değişikliklere gidebileceği de görülmektedir. Bu nedenle, hiç kimsenin yasanın ihlali hakkında çok hızlı bir şekilde sonuç çıkarmasına gerek yoktur.

Şimdilik TikTok konuyla ilgili sessizliğini koruyor. Ayrıca, bekçi köpeği, nihai bir karara varmadan hemen önce, firma temsilcilerini dinleme olasılığı hakkında daha fazla ayrıntı içerdiği görüldü.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir