Ana SayfaGüncelTikTok, İngiltere'de dava edildi!

TikTok, İngiltere’de dava edildi!

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok aleyhine İngiltere’de çocukların bilgilerini yasadışı olarak işlediği gerekçe gösterilerek dava açıldı. Davanın başarılı sonuçlanması durumunda, şirketin milyarlarca Pound zarara uğraması bekleniyor.

TikTok Web

TikTok, gizlilik davasıyla karşı karşıya

İngiltere’nin eski Çocuk Komiseri Anne Longfield OBE popüler video uygulamasına ve ana şirketi ByteDance’e karşı, İngiltere ve Avrupa Birliği veri koruma yasasını kasıtlı olarak ihlal ettiği gerekçesiyle yasal bir süreç başlattıklarını duyurdu.

Avukatlar, TikTok’un çocukların kişisel bilgilerini yasaların gerektirdiği izinlere uymaksızın işlediğini iddia etti. Telefon numaralarını, videolarını, konum bilgilerinibiyometrik verilerini kullanıcıyı haberdar etmeden ve onayını almadan depoladığını belirtti.

Anne Longfield OBE, hukuk firması Scott + Scott ile ortaklaşa bir çalışma başlattı. TikTok’un milyonlarca çocuğun bilgilerini yasadışı olarak işlemesine son vermek için uğraşan OBE, çocuklar ve ebeveynler adına mücadele ettiğini belirtti. OBE, küçük yaştaki kullanıcılara ait tüm verilerin TikTok uygulamasından silinmesini talep ettiğini vurguladı.

Şirket yetkilileri gizliliğe önem verdiklerini söyledi

İddialara TikTok’tan cevap gecikmedi. Şirket, gizliliğe çok önem verdiklerini açıkladı. Kullanıcılarını korumak amacıyla attığı adımlardan bahseden TikTok yetkilileri şöyle konuştu:

“Gizlilik ve güvenlik, TikTok için öncelikler arasında yer alır. Tüm kullanıcıları ve özellikle genç kullanıcılarımızı korumaya yardımcı olacak sağlam politikalarımız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var.”

Şirket büyük bir maddi zarara uğrayabilir

Dava neticesinde, TikTok’un çocuk başına binlerce pound tazminata mahkûm edilmesi bekleniyor. Sadece İngiltere’de 3,5 milyondan fazla çocuğun etkilendiği tahmin edilirken, davanın başarılı sonuçlanması durumunda TikTok milyarlarca Pound maddi zarara uğrayabilir.

ABD’de 2019 yılında Federal Ticaret Komisyonu tarafından TikTok’a reşit olmayanlardan yasadışı olarak bilgi topladığı gerekçesiyle 5,7 milyon dolar para cezası verildi. 2020 yılında benzer bir ceza da Güney Kore‘den gelmişti.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir