Ana SayfaGüncelTikTok, İtalya'da geçici olarak yasaklandı!

TikTok, İtalya’da geçici olarak yasaklandı!

Son zamanlarda TikTok, birçok kişi tarafından genç kitleye yaklaşımı yüzünden eleştiriliyor. The Guardian, İtalya Veri Koruma Kurumu’nun (DPA) “bayılma” boğulma yarışmasına katıldığı iddia edilen 10 yaşındaki bir kızın ölümünden sonra yaşını doğrulanamayan kullanıcılar için TikTok’u engellediğini bildirdi.

TikTok

Yetkililer, sahte bir doğum tarihi kullanarak kaydolmanın 13 yaşın altındaki çocuklar için çok kolay olduğunu belirtti. Bu gevşek önlemlerin çocukların hayatına mâl olduğu öne sürülüyor.

DPA, ayrıca TikTok’u 14 yaşın altındaki çocukların sosyal ağlara kaydolurken alınması gereken ebeveyn iznini gerektiren İtalyan yasasını ihlal etmekle suçladı. İtalya Veri Koruma Kurumu, TikTok’un veri politikalarına da itiraz etti. DPA, TikTok’un çocuklar için risk uyarılarını göstermemesinin AB yasalarına da aykırı olduğunu söylüyor. Şirketin elindeki verileri nasıl kullandığını açıklamaması, DPA’ya göre çok risk oluşturan bir durum.

İtalya tarafından TikTok için getirilen bu erişim engeli 15 Şubat’a kadar devam edecek. Şirketin DPA’nın taleplerini karşılamak için bu tarihe kadar süresi olacak.

Bir TikTok sözcüsü, şirketin İtalya’nın hamlesine nasıl tepki vereceğini söylemedi. Temsilci, güvenlik konusunun TikTok’un “mutlak önceliği” olduğundan bahsetti. Ayrıca, TikTok’un tehlikeli davranışları “teşvik eden, destekleyen veya yücelten” hiçbir içeriğe izin vermediğini vurguladı.

Yaşanan bu olay, sosyal ağlarda reşit olmayan kullanıcıların çıkarttığı zorlukları bir kez daha gösterdi. Bu sorunların yaşanması, TikTok ‘u reşit olmayan kullanıcılar hakkındaki politikalarını gözden geçirmeye itebilir. TikTok’un DPA tarafından verilen kurallara uyup uymayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir