Ana SayfaGüncelTikTok, kullanıcı verilerini sızdırdı!

TikTok, kullanıcı verilerini sızdırdı!

Bir bilgisayar korsanlığı grubu, popüler video uygulaması TikTok’un kullanıcı verilerini kaynak koduyla ifşa ettiğini iddia etti. Ancak şirket tüm iddiaları yalanladı.

TikTok kısa süre önce ekibinin herhangi bir güvenlik ihlali kanıtı bulamadığını doğrulayan bir kamu açıklaması yayınladı. Haber, bilgisayar korsanlığı grubunun, uygulamanın veritabanı olduğunu iddia ettiği sahneleri gösteren görüntüleri kanıt olarak koymasıyla geliyor.

Yakın zamanda Bleeping Computers tarafından bildirildiği üzere , bilgisayar korsanları, bu tür davranışlarla bilinen halka açık bir foruma saldırıya uğramış veritabanının resimlerini koyarken görüldü. Ayrıca, verileri uygulamanın kullandığı bir sunucu aracılığıyla aldıklarını iddia ettiler.

Söz konusu sunucunun 2 milyardan fazla kaydı ve yaklaşık 790 GB’lık veriyi, ayrıca uygulamadan gelen istatistikleri, kodları ve çok daha fazlasını kapsadığı bilinmektedir.

Şirket sözcüsü, tüm veri örneklerinin kamuya açık olduğunu ve bu nedenle şirket sistemlerindeki bir tür güvenlik ihlali nedeniyle sergilenmediğini belirtti.

Bu nedenle uygulama, kullanıcıların endişelenmesine veya koruma için herhangi bir özel önlem almasına gerek olmadığını söylüyor. Ayrıca, uygulamanın dünyanın her yerindeki kullanıcıları için en iyi güvenliği sağlama konusunda ne kadar kararlı olduğuna dair güvence vermeye devam ettiler.

Çalınmış olarak gösterilen bu verilerin çoğu, uygulamanın kazındığını söylediği genel ve halka açık bilgilerdir. Bu nedenle, diğer uzmanlar da saldırıya uğradı olarak etiketlemenin sonuçsuz olduğunu belirtmek için atladı.

Diğerleri, sergilenen verilere test örnekleri veya büyük olasılıkla bir ihlal yoluyla toplanmayan üretim dışı kaynaklarla bağlantılı veriler olarak atıfta bulundu.

Ortaya çıkan bu özel bilgisayar korsanlığı grubu, kendisini ‘Batı’ya Karşı’ olarak etiketledi. Verileri WeChat adlı bir Çin uygulaması aracılığıyla almış görünüyorlar.

Şu an itibariyle, verilerden herhangi birinin bilgi çaldığı iddialarını çürüten herhangi bir rapordan haberdar değiliz. Aynı zamanda, WeChat konuyla ilgili olarak yöneltilen tüm sorulara henüz yanıt vermedi.

Bu, TikTok ve WeChat’in radarın altına girdiğini ilk kez duymuyoruz. Her ikisi de Çin ile ilgili bağlantıları olduğu için incelendi. Bilmiyorsanız, TikTok’un ana firması, menşei Çin olan ByteDance’dir.

TikTok’un, çoğu kişinin büyük bir endişe olarak gördüğü Çin ile kullanıcı verilerini paylaşmadığına dair dünyaya güvence sağlamaya yardımcı olmak için bir dizi adım attığı bildiriliyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir