Ana SayfaGüncelYouTuber'lar 'Haksız' Telif Hakkı İhtar Sistemine Karşı Birleşiyor

YouTuber’lar ‘Haksız’ Telif Hakkı İhtar Sistemine Karşı Birleşiyor

YouTube uygulamasındaki bazı içerik oluşturucular, telif hakkı ihtarı aldıktan sonra artık hareketsiz kalmıyor. YouTuber’lar, eleştirildikleri içeriğin kesinlikle adil olduğunu ve haklarındaki iddiaların asılsız olduğunu iddia ediyor.

Bazıları, savunma olarak telif hakkı sistemini kullanarak asıl amacı onları hedef almak olan bir erkek kimliğinin nasıl olduğunu vurguladı. Bu şekilde onları susturabilir ve onlara karşı da doksu yapabilir.

Şimdi, içerik oluşturucular uygulamayı devreye girmeye ve dikkat etmeye çağırıyor. Aynı zamanda konu ile ilgili olduğu için koruma talep ediyorlar.

Haber, Bayan Fieldz adlı bir içerik oluşturucunun son zamanlarda kanalında iki telif hakkı ihtarı almaya başlamasıyla başladı. Bu nedenle, onlara karşı mücadeleye yardımcı olmak ve meseleyi çözmek için kendisine kişisel bilgiler şeklinde bilgi vermesi söylendi.

Adından ve adresinden tam iletişim bilgilerine kadar her şey istendi ve verdi. Ancak o zamandan beri, medya kuruluşu Insider’dan , tanınmayan numaralardan geldiği için şüpheli olduğunu düşündüğü çok sayıda telefon görüşmesi aldığına dair daha fazla haber duyuyoruz .

Bunları seçtikten sonra, aldığı tek şey arka planda müstehcen içerikle bağlantılı kliplerdir. Artık, bu tür telif hakkı ihtarlarının arkasındaki kişilerin kişisel bilgileri elde etmek ve bilgileri daha sonra onlara karşı kullanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarından emin.

Sıklıkla, yanlış veya uygulamanın politikalarını ihlal eden hiçbir şey bulamadığından şaşırdığı içerik nedeniyle de işaretleniyor. Onun durumunda, özetlediği ve yorumunu yaptığı birkaç sahneyle ilgili.

Konunun merkezinde olduğu bildirilen adam, Nader Elshamy adında bir YouTuber. Foodie Beauty adında başka bir yaratıcıyla çıktıktan sonra biraz ün kazanmayı başardı.

Sorun, uygulamanın yaklaşık beş farklı yaratıcısı, bu adamın telif hakkıyla bağlantılı şikayetlerle kanallarını çarptığını iddia ettiğinde ortaya çıktı. Ayrıca, kendisine karşı seslerini yükseltmelerini engelleme girişimi olabileceğini de eklediler. Birçoğu ondan misilleme yapmaktan korkuyor ve tam da bu nedenle gerçek isimlerini açıklamıyor.

Bu kasırga durumunda kalan insanlara iki seçenek sunulur. Ya içeriğini silebilir ya da telif hakkı ihtarlarına karşı savaşabilirler. İkincisi, kişisel ayrıntıların verilmesi anlamına gelir.

Kısa bir süre önce, Eishamy, Bayan Fieldz’i tehdit etmeye başladı ve kişisel bilgilerini halka açıklayacağına söz verdi. Bu sadece grevle savaşmak için sunuldu ve genel olarak onun niyetleri hakkında endişeli.

YouTube’un politikası, ihlal vakasıyla mücadele etmek isteyen kişileri adresler de dahil olmak üzere kişisel bilgilerini ifşa etmeye zorlar. Bunun olmaması durumunda, diğer tek çıkış yolu yasal sürece dahil olmaktır. Bu, içerik oluşturucu adına davalarla mücadele edebilecek avukatların işe alınmasını gerektirir.

Gördüğünüz gibi, tüm mesele oldukça şaşırtıcı. Son zamanlarda, Elshamy medya kuruluşu Insider’a ulaştı ve kişisel saldırı veya doxing niyetinin nasıl sıfır olduğunu açığa vurduğu görüldü. Şaşırtıcı bir şekilde, yaratıcıları onlara bir saldırı yapmakla suçluyor.

Bu nedenle konu, içerik oluşturucuların YouTube’un devreye girmesini ve ‘adil kullanım’ için koruma sağlamasını istediği bir noktaya geldi. Eleştiri yapanları vurgulayarak telif hakkı yasalarında bazı istisnalar yapılmasını istiyorlar.

Ancak IP uzmanları bu tür vakaları inceledi ve onlara göre, her şey gerçekten sisli ve net değil. Diğer uzmanlar, mahkemenin kimin kopya çektiğini anlamasının kolay olmadığına inanıyor. Ancak içerik oluşturucular doğru olanı yapmak için uygulamayı ararken YouTube’un bir çözüm bulması gerekiyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir