Ana SayfaGüncelTikTok, otomatik kaydırma özelliğini kullanıma sundu!

TikTok, otomatik kaydırma özelliğini kullanıma sundu!

TikTok’un en yeni özelliği, henüz haberlerle karşılaşan tüm kullanıcılara göre teknolojik köleleştirmeyi modernize etmeye yönelik bir adımdır. Yeni özellik – Otomatik kaydırma, sorunsuz ve kesintisiz bir kaydırma deneyimi sunan TikTok akışınızda gezinmenin yeni bir yoludur.

Kullanıcılar artık yeni videoları durdurmak ve yüklemek zorunda kalmadan TikTok akışlarında kolayca gezinebilirler. Kullanıcılar akışlarını aşağı kaydırdıkça, yeni videolar otomatik olarak yüklenecek ve sorunsuz ve sürekli bir tarama deneyimi sağlayacaktır.

Bu özellik HammadOh tarafından bir Tweet ile gündeme getirildi. Özelliğin hem Android hem de iOS’ta mevcut olup olmadığı henüz belli değil.

Daha önce, otomatik kaydırmayı etkinleştirmek için kullanıcıların bir otomatik kaydırma uygulamasını ayrı ayrı indirmesi gerekiyordu. Kullanıcılar bu seçeneği herhangi bir videonun ayarlarında bulabileceği ve bir örnekte etkinleştirebileceği için bu artık sorun olmayacak. Özellik, ‘temiz modun’ altında ve ‘rapor’ ve ‘ilgili olmayan’ seçeneklerin üzerinde bulunur.

Bu otomatik kaydırma özelliği gerçekten de devrim niteliğinde bir güncellemedir. Manuel yenileme, özellikle çok sayıda hesabı takip eden kullanıcılar için zaman alıcı ve rahatsız edicidir. Ayrıca eğlenceye yatırım yapan kullanıcıların ivmesini de bozuyor. TikTok’un yeni özelliği, manuel yenileme ihtiyacını ortadan kaldırarak kolay bir çözüm sunuyor.

Bunun faydalarından biri, kullanıcıların TikTok beslemeleriyle daha uzun süre meşgul olmalarına yardımcı olmasıdır. Sorunsuz ve kesintisiz kaydırma deneyimi ile kullanıcılar takip ettikleri hesaplardan en son videoları hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilirler.

Özelliğin bir başka yararı da, kullanıcıların yeni ve ilginç içerikler keşfetmelerine yardımcı olabilmesidir. Akışlarında gezinirken, daha önce görmedikleri tweet’lere ve hesaplara rastlayabilirler. Bu, yeni bağlantılara ve daha dinamik ve ilgi çekici bir TikTok deneyimine yol açabilir.

TikTok’un niyeti saf ve iyi olsa da, bu özelliğin keşfedildiğini duyuran tweet’teki yorumlardan biri, sunacak oldukça tepkiye sahipti. Kişi, “Sonunda sonsuz bir bağımlılık yapan dopamin kaynağı, artık tüm aşırı bilgileri girdiniz OLMADAN doğrudan beyninize akıtabilir! Bunu yapmalarının bu kadar uzun sürmesine şaşırdım. Elbette, engelli insanlar için faydalıdır, ancak distopyayı modernize etmek için dev bir adım gibi geliyor.”

Bunu okuduktan sonra TikTok’un otomatik kaydırmasının iyi bir girişim olup olmadığından emin değiliz. Kullanıcıların platformda sayısız saatler geçirmesine, yıkıcı davranışlarda bulunmasına ve distopyaya – berbat bir topluma yol açmasına yol açacaktır. Platformun ideal bir yaşam tarzını tasvir eden etkileyicilerle nasıl aşırı kalabalık olduğu göz önüne alındığında, bu tür bir ortamda sonsuz kaydırma yetersizlik, umutsuzluk ve gerçekçi olmayan beklentiler duygularına yol açabilir.

TikTok şu anda en hızlı büyüyen platformlardan biri olduğundan, Auto-Scroll potansiyel insan yanlış davranışlarına katkıda bulunabileceği için büyük sorumluluk anlamına gelir. Platform, potansiyel olarak zarar verici böyle bir özelliği başlatmadan önce iki kez düşünmelidir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir