Ana SayfaGüncelTikTok ve Instagram için Google’dan beklenen haber!

TikTok ve Instagram için Google’dan beklenen haber!

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada her geçen gün popülerleşen ve milyonlarca kullanıcısı bulunan TikTok, kısa sürede diğer sosyal medya platformlarını da etkiledi. Instagram ve YouTube başta olmak üzere büyük kitleleri olan uygulamalar, TikTok’ta yer alan çeşitli özellikleri düzenleyerek kullanıcılarına sundu.

instagram tiktok

Bu platformlar, bünyesinde barındırdığı kısa videolar ile kitlelerini büyüttü. Ancak Google, uzun süredir arama motoruna bu uygulamalar için bir bölüm eklemedi. İnternette arama yapan insanlar, istedikleri videoyu bulmak için direk TikTok ve Instagram’a girmek zorunda kalıyordu. Lakin bu durum yakında değişebilir. Google, TikTok ve Reels videolarını direkt karşımıza çıkarabilir.

Google, TikTok ve Instagram Reels’leri için kategori oluşturacak

YouTube Shorts ile bu iki platforma rakip olan Google, arama motorunda insanları kendi uygulamasına çekiyordu. TikTok‘taki bir videoya Google’dan arama yaparak ulaşmak Shorts‘takine nazaran daha zordu. Ancak bugün ortaya çıkan bilgiler, yakın zamanda ‘Kısa videolar‘ bölümünün kullanıma açılacağını gösterdi.

tiktok instagram

Google, TikTok ve Instagram Reels‘deki videoları indekslemek ve sıralamak için üst kuruluşlarla iletişime geçti. Şayet şirket, ByteDance ve Facebook ile anlaşırsa yaptığınız aramalarda ‘Kısa videolar’ isimli bir bölüm sizleri karşılayacak. Bu sayede Reels ve TikTok’taki içeriklere erişim bir hayli kolaylaşacak.

Ayrıca Amerikan devi, 2020 yılında da böyle bir girişimde bulunmuş ve özelliği test etmişti. Ancak son kullanıcı hiç bir zaman bu fonksiyona ulaşamamıştı.

TikTok

Yapılacak olası düzenlemenin şirketler arasındaki görüşmeler neticesinde netleşmesi bekleniyor. YouTube Shorts ile mücadele eden bu iki platformun, Google’ın teklifine sıcak yaklaşması oldukça muhtemel. Ancak burada Google’ın ne istediği de önemli. Öyle ki dünyanın en büyük arama motoru, kendine rakip olan bu kuruluşların ekmeğine durduk yere yağ sürmeyecektir.

Google‘ın Facebook ve ByteDance‘e ne tür bir teklif sunacağı bilinmiyor. Bakalım sosyal medya cephesinde önümüzdeki günlerde nasıl bir gelişme yaşanacak? Siz TikTok, Reels ve Shorts‘u ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Platformlar hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir