Ana SayfaGüncelTikTok'taki Arama Sonuçlarının %20'sinden Fazlası Yanlış Bilgilerle Dolu

TikTok’taki Arama Sonuçlarının %20’sinden Fazlası Yanlış Bilgilerle Dolu

TikTok’un bir süredir yanlış bilgilerle mücadele etmesi şaşırtıcı değil. Ve sektördeki diğer birçok teknoloji devi gibi, büyük zorluklar yaşıyorlar.

Bu nedenle, uygulamanın arama sonuçlarında gördüğünüz her şeye güvenmek istemeyebilirsiniz çünkü yeni bir rapor bu konuda bazı ilginç bulgular içeriyor. Araştırmacılar tarafından NewsGuard’ın

yeni bir araştırmasında bildirildiği gibi, platform verilerinin %20’sinin yanlış bilgilerle dolu olduğunu düşünün . Ve bununla, bazı önemli haber konularının dahil edilmesini kastediyoruz. Dikkat edilmesi gereken yaygın kategori örnekleri arasında COVID-19 salgını ve devam eden Rusya’nın Ukrayna işgali yer alıyor. Ve sonra Washington DC’deki 2021 Capital Riot’a da sahipsiniz.

Araştırmacılar ayrıca, zararsız bir sorgu yazan herkesin sonunda çok sayıda yanlış yönlendirilmiş öneri alacağını da öğrenebildi. Çalışmada verilen mükemmel örnek iklim değişikliğiydi. Oldukça basit bir konu olsa da, bir veya iki aramadan sonra iklim değişikliğinin inkar edilmesi gibi önerilerle karşılaşacaksınız.

Google gibi rakiplerle karşılaştırıldığında bize sorarsanız, uygulamanın sonuçları da oldukça kutuplaştırıcı. Örneğin yaklaşmakta olan ABD Ara Sınavlarını ele alalım. Pek çok partizan beyanı gerektiren sonuçlar elde edeceksiniz.

TikTok’un sözcüsünün, şirketin uygulamada herhangi bir zararlı yanlış bilginin ortaya çıkmasına nasıl izin vermediğini açıkladığını biliyoruz. Üstelik, bu tür tüm detayların keşfedildiği anda platformdan hemen çekildiği yönünde güçlü iddialarda bile bulundular.

TikTok, yanlış bilgilerle mücadele etmenin onlar için bir norm olduğunu ve 2020 ABD seçimleriyle bağlantılı şu ana kadar yaklaşık 350.000 videoyu silmeyi başardıklarını ekliyor. Benzer şekilde, video gösterimi için AI teknolojisi hakkında övünmeye devam ediyorlar.

Ayrıca, işaretlenen herhangi bir içerik anında ele alınır ve konuya bakması için insan moderatörlere bir yanıt gönderilirken otomatik olarak silinir. Ancak bununla birlikte, suçluları yeterince iyi özetlemeyi nasıl başaramadığını görmek şok edici. Ve bu, AI tabanlı sistemin algılayamadığı anahtar kelimeleri kullanmamayı tercih edenler için geçerlidir.

Ancak bazı uzmanlar, bu özel raporun zamanlamasının uygulama için harika olmadığını düşünüyor. Platformun operasyon şefi, yakında ABD Senatosu’ndaki bir dizi yöneticiyle ifade vermek üzere mahkemeye çıkacak.

Bu endişe verici vaka, farklı milletvekillerinin iddiaları ortaya çıktığından beri, uygulamanın ülkenin ulusal güvenliğini riske atma rolüyle ilgili. Duruşmada sonuçları alamayacağız ama bu TikTok için sıkıntı olabilir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir