Ana SayfaGüncelTrump'ın Meta'dan Facebook hesabını eski haline getirmesini istediği bildirildi

Trump’ın Meta’dan Facebook hesabını eski haline getirmesini istediği bildirildi

Eski Başkan Donald Trump’ın Meta’ya Facebook hesabını geri yüklemesi için dilekçe verdiği bildirildi.NBC News’e göre, Trump kampanyası Salı günü şirkete bir mektup göndererek “platforma hızlı bir şekilde eski haline getirilmesini” tartışmak için bir toplantı için bastırdı. 2020’de Facebook, 6 Ocak Capitol isyanının ardından Trump’ı yasakladı. İlk başta, askıya alma 24 saat sürecek şekilde ayarlandı, ancak şirket yasağı bir günden kısa bir süre sonra süresiz hale getirdi. Haziran 2021’de, Gözetim Kurulu’nun tavsiyesinin ardından Meta, iki yıl sonra askıya almayı tekrar gözden geçireceğini ve Trump’ın hesabını geri alması gerekip gerekmediğini belirlemek için “kamu güvenliği riskini” “değerlendireceğini” söyledi.

donald trump

Meta, Engadget’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şirket NBC News’e verdiği demeçte, “önümüzdeki haftalarda ortaya koyduğumuz süreç doğrultusunda” bir karar açıklayacağını söyledi. 2021’de Meta, Trump’ın yasağının sonsuza kadar sürmeyeceğinin sinyalini verdi. Meta’nın küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg, “Sikapsiyon sonunda kaldırıldığında, Bay Trump’ın hesabı, hesaplarının kalıcı olarak kaldırılmasına kadar ve dahil olmak üzere politikalarımızı ihlal ederse yeni geliştirilmiş cezalara tabi olacaktır.” dedi.

Mektup muhtemelen Trump’ın 2024 başkanlık seçimleri öncesinde Facebook hesabının kontrolünü yeniden ele geçirme teklifidir. Trump’ın 34 milyondan fazla Facebook takipçisi var ve platform 2016 koşusu için kritik öneme sahipti. Seçimden sonra yayınlanan bir Bloomberg raporuna göre, Trump kampanyası, şirket kullanıcılarından en çok etkileşimi alan reklamları test etmek için 5,9 milyon farklı reklam sürümü yayınladı. Meta daha sonra yüksek hacimli reklamlara bir sınır koydu. Bir Trump Organizasyonu çalışanı NBC News’e, değişikliğin Trump’ın 2020 kampanyasının Facebook’u 2016’da olduğu gibi kullanmasını engellediğini söyledi.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir