Ana SayfaGüncelTwitter, ABD Ara Seçimlerinden Önce Birdwatch Programını İnceliyor

Twitter, ABD Ara Seçimlerinden Önce Birdwatch Programını İnceliyor

Yakın tarihli bir rapor, Twitter uygulamasının bir zamanlar bir davet yoluyla komplo teorisyenlerinin yanlışlıkla topluluğuna girmesine nasıl izin verdiğini vurguladı.

Ve bu haber kesinlikle bariz nedenlerle ilgili. Ama bekleyin, görünüşe göre uygulama işleri normale döndürmeye hevesli. Ve bunu, ABD Ara Dönem seçimleri başlamadan hemen önce Birdwatch’da birkaç ince ayar yaparak yapmak istiyor.

Bugün Twitter , gerçek kontrol programını ülkedeki pek çok kişi için nasıl kullanıma sunacağını kamuoyuna açıkladı.

Bu özel sunum, seçimler başlamadan hemen önce her hafta yaklaşık 1.000 katılımcıyı içerecek. Ama daha önce ana hatlarıyla belirtilenlerle aynı kurallar etrafında çalışacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Geçmişte, katkıda bulunanlara gönderilerine daha fazla bağlam eklemek için gerçek kontrolleri dahil etme şansı verildi. Ancak, bu artık olmayacak. Bunun yerine, isterseniz bu ayrıcalığı kazanmanız gerekecek.

Uygulamanın tweet’lerine not yazabilen bir katılımcı olmak için, önce başkaları tarafından eklenen faydalı notları gerçekten anlayabildiğinize dair kanıt sağlamanız gerekir. Ve bunun için uygulama, her katkıda bulunanın derecelendirmelerini belirleyen bir puana izin verecek.

 

Ölçek 0’dan başlar ve Birdwatch’a katkıda bulunmak için 5’i alması gerekir. Ve uzmanların iddia ettiği gibi zor değil, bir haftalık sıkı çalışmanın ardından oraya ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar, notları yararlı olup olmadığına göre derecelendirirlerse bu puanları alabilirler.

Puanlar, nihai durumda belirtilenlerle çeliştiğinde kaybedilir. Bunun kilidi açıldıktan sonra, katkıların yanı sıra gerçek kontroller eklemeye başlarlar ve bu kaliteyi korumaları veya ortadan kaldırmaları gerekir.

Twitter, tüm katkıda bulunanlarını çok dikkatli bir şekilde izliyor, bu nedenle bu durumu korumak zor bir adım.

Sistemin bir diğer önemli kısmı, köprüleme algoritmaları adı verilen başka bir terimle ilgilidir. Bu kesinlikle sosyal medyada görülen diğer algoritmalardan farklı dünyalar.

Diğerlerinin çoğu, en çok görüntülenen veya hedeflenen kitleyi etkili bir şekilde hedefleyen gönderilerle ilgili olsa da, bunun için böyle bir şey yok. Bunun yerine, tartışmalı konularda çatışmalar ortaya çıktığında farklı gruplar arasında fikir birliği bulmakla ilgilidir. Bu, platform kullanıcıları tarafından doğruluk kontrolleri yapılmadan hemen önce yapılır.

Twitter’ın Ürün Başkan Yardımcısı, bu değişikliklerin yeni olduğunu ve farklı platformlarda başkaları tarafından görülmediğini veya yapılmadığını söylüyor. Ancak uygulama kesinlikle bu fikir için kredi alamaz çünkü aslında akademik araştırma dünyasından kaynaklanmaktadır.

Twitter, bu mekanizmayı kullanarak bir dizi pilot test gerçekleştirdikten sonra olumlu bir yanıt aldıklarını da ekliyor.

Bunun dışında, bu yeni sistem, çeşitli taraf hatları üzerinden anlaşmalar bulmak için çok çalışacak. Ancak birçok eleştirmen bu mekanizmanın gerçekte nasıl çalışacağından korkuyor.

Asla iki gerçek yoktur. İnsanların gerçeği yapmak isteyip de yapamadığı bir gerçek ve bir taraf vardır. Dolayısıyla, bunun gerçeği ortaya koymada ne kadar ileri gittiğini görmemiz gerekecek.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir