Ana SayfaGüncelTwitter ile Hindistan mücadeleye girdi!

Twitter ile Hindistan mücadeleye girdi!

Twitter, son zamanlarda platformun içeriği kaldırma emirlerine karşı ağır bir yasal meydan okuma oluşturduğu görüldüğünden, Hindistan hükümetiyle oynama havasında değil.

Şirket kısa süre önce ülkenin Karnataka eyaletinde bulunan yüksek mahkemesine yüksek profilli bir dilekçe verdi. Ve bu, sosyal medya devinin WP tarafından yakın zamanda bildirildiği üzere sayısız emirle mücadele ettiği yerdi .

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2022/02/Twitterdan-tepki-toplayan-yeni-DM-ozelligi-2.jpg

Şirketin sert tepkisi, Hindistan Hükümeti tarafından geçen ay gönderilen ve sosyal paylaşım sitesini, taleplerine uymadıkları takdirde bir takım sonuçlar konusunda uyardığı bir mektubun ortasında geldi.

Bir tahmine göre, ülkede uygulamada 24 milyon gibi şaşırtıcı bir sayıda aktif kullanıcı var, ancak bu Twitter’ın yasal savaşta ilerlemesini engellemedi.

Dilekçenin verilmesinden sadece birkaç dakika sonra, Hindistan federal bakanlarından birinin, farklı uluslararası sosyal medya uygulamalarının Hindistan eyalet yasası uyarınca ileri sürülen talepleri yerine getirmesinin nasıl zorunlu olduğunu tweetlediği görüldü.

Aynı şekilde, tüm sosyal medya platformlarının kararı incelenmek üzere mahkemeye nasıl götürebileceğini de ortaya koydu. Ancak şok edici olan, mektubun üslubunun, bunun, hükümetin Twitter’a ‘haksız’ engelleme emirlerine uyması için verdiği son şans olduğunu ilan etmesiydi.

Emirlerin, hükümet yetkililerine devletin güvenliğine ve mevcut kanun ve düzen durumuna tehdit oluşturduğunu düşündükleri herhangi bir çevrimiçi içeriği kaldırma şansı veren ülkenin Bilişim Yasası kapsamına girdiği belirtildi.

Bu arada, Hintli yetkililerin, tehditlerin ne kadar ciddi olması nedeniyle Twitter’ın artık yasal yollara başvurduğunu ve yasalara uyulmamasının nihayetinde cezai takibatla sonuçlanacağını belirtmesi ilginçti.

Ancak Twitter’ın bu tür söylentileri reddettiği ve verilen tüm siparişlerin içerik olarak yetersiz olduğunu ve ülke yasalarının bir parçası olarak kabul edilmek için güçlü bir dayanağı olmadığını söylediği bildirildi. Aynı şekilde, bu kadar çok engelleme emrinin, ülkenin hükümet gücünün aşırı kullanımının açık bir temsili olduğunu ortaya koydu.

Siyasi partilerle kesinlikle sınırlı bilgi yayınlayan birkaç resmi hesap varken, platformun tüm hesapları engellemesini talep eden birkaç vaka var.

Bu, Hindistan hükümetindeki mevcut iktidar partisi ile Twitter arasında ortaya çıkan büyük bir play-off ve olayların dönüşü gibi görünüyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir