Ana SayfaGüncelTwitter, yanıltıcı tweetleri beğenen ve alıntılayan kişileri uyaracak!

Twitter, yanıltıcı tweetleri beğenen ve alıntılayan kişileri uyaracak!

Dünyaca ünlü sosyal medya devi Twitter, yanıltıcı tweetlere karşı önlem almaya devam ediyor. ABD Seçimleri öncesi yanıltıcı tweetlere karşı önlemler alan şirket, bugün bu önlemlerine bir yenisini daha ekliyor.

twitter

Bugünden itibaren yanıltıcı içerik bulunan tweetleri beğenmek istediğinizde, alıntılamak istediğinizde veya bu tweetlerin alıntılandığı tweetleri beğenmek istediğinizde karşınıza bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıda ”Twitter’ın güvenilir bir bilgi kaynağı olarak kalmasına yardım et. Beğenmeden önce daha fazla bilgi edin” yazan bir mesaj gösteriliyor. Bu mesajın altında ‘Daha Fazlasını Keşfet’ butonuna da yer verilmiş. Bu butona basan kullanıcılar yanıltıcı tweetdeki içerik hakkında doğrulanmış haberlerin bulunduğu bir sayfaya aktarılıyor. En altta ise beğenme veya alıntılama seçeceğine yer verilmiş. Yani birçok tweette uyarıdan sonra yinede tweeti beğenebiliyorsunuz veya alıntılayabiliyorsunuz.

14 günde 300.000 Tweet yanıltıcı olarak etiketlendi

Twitter, 27 Ekim ve 11 Kasım arasında 300.000 Tweet’i yanıltıcı olarak etiketlediğini açıkladı. Şirketin açıklamalarına göre bu tweetlerden 429 tanesinin retweet yapılması ve beğenilmesi tamamen engellendi. Bu sayede şirket, yanıltıcı bilgiler içeren tweetlerin alıntılanmasında yüzde 29’luk bir düşüş olduğunu söylüyor. Bu özellik şu anda iOS ve Web sürümü için kullanıma sunuldu. Önümüzdeki haftalarda Android platformuna da gelmesi bekleniyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir