Ana SayfaGüncelVirüs yüzünden sosyal medya kullanıcı sayısında patlama oldu!

Virüs yüzünden sosyal medya kullanıcı sayısında patlama oldu!

Corona virüsünün tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte insanlar evde vakit geçiriyor. Evde vakit geçiren insanlar bir çok alana yöneliyor. Bunlardan birisi de sosyal medya.  Dünyada sosyal medya kullanıcı sayısı neredeyse dünya nüfusunun rakamına ulaşıyor. Dünyada şu anda 3.5 milyar insan online ve 7.7 milyar da hesap var.

Sosyal medya

İşte dünyadaki sosyal medya kullanıcı sayıları!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’un 2.2 milyar kullanıcısı varken diğerlerinde de bu sayı 1 milyarın altına düşmüyor.  Facebook’u bir milyardan fazla kullanıcıyla YouTube, Instagram ve WeChat takip ediyor. Tumblr ve TikTok, yarım milyardan fazla kullanıcıyla bu uygulamaların arkasından geliyor.

sosyal medya

Gelişmiş ülkelerde kullanım oranı gerçekten çok yüksek bir seviyede. Bu kullanıcıların çoğunu 16-24 yaş kişiler yani genç kitle oluşturuyor. OECD ortalaması yüzde 90 seviyesine yakın, Türkiye ise yüzde 88.1 ile dünyanın en büyük 7. genç kitleye sahip ülkesi.

Sosyal medya

Kullanıcıya sunulan hizmetlerde de büyük bir değişim olduğunu söyleyelim. Örneğin Twitter 2011 yılında resim ve video yüklemeye izin vermezken şimdi %50 oranından daha fazlası resim veya video içeriyor.

İnsanlar evde kaldıkça bir şeylerle zaman geçirmeye çalışıyorlar. Aslında bu durum da bunu kanıtlar nitelikte. Özellikle de coronavirüs pandemi döneminde sosyal medyada yaşayanan bu kullanıcı artışı , oyun oynama sayılarındaki artışlar gibi bir çok durum da bunu destekliyor. Umarız ki bu pandemi dönemi bir an önce biter ve insanlar eski yaşamına geri döner.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir