Ana SayfaGüncelYüz binlerce Zoom kullanıcısının bilgileri satıldı!

Yüz binlerce Zoom kullanıcısının bilgileri satıldı!

Evde kaldığımız şu günlerde işlerimizi halletmek için doğal olarak video konferans uygulamalarına başvuruyoruz. Son zamanlarda en popüler video konferans uygulamalarının başında ise şüphesiz Zoom geliyor.

Zoom

Zoom ‘da ne kadar büyük bir güvenlik sorunu olduğunu önceki yazılarımızda çokça dile getirmiştik. Hatta dünya devleri Google ve SpaceX de güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek uygulamanın kullanımını kendi çalışanlarına yasaklamıştı.

Bir siber güvenlik şirketi, yüz binlerce Zoom kullanıcısının hesap bilgilerinin hacker forumlarında ve dark web’de satıldığını açıkladı. Saldırıdan çeşitli eğitim kurumlarının yanı sıra bu uygulamayı kullanan şirketler de etkilendi. Yayınlanan bilgiler arasında Vermont Üniversitesi, Colorado Üniversitesi, Dartmouth, Lafayette, Florida Üniversitesi gibi pek çok eğitim kurumunun yanı sıra çeşitli şirketlerin Zoom hesapları da yer alıyor.

530.000 Zoom kullanıcısı etkilendi

Zoom

Hacker forumunda hesap paylaşıldığını tespit eden Cyble, müşterilerini saldırılara karşı uyarmak için hesap bilgilerini satın almaya başladı. Şirket, hesap başına 0.0020 dolar ödeyerek yaklaşık 530.000 Zoom kullanıcısının kimlik bilgisini satın alabildi. Satın alınan bilgiler insanların e-posta adresini, şifresini, kişisel toplantı URL’sini ve HostKey‘lerini içeriyor.

“Güvenliğiniz için şifrenizi değiştirin”

Zoom

Kimlik bilgisi doldurma saldırılarından etkilenen kullanıcılara hesaplarının şifresini değiştirmeleri öneriliyor. Ayrıca kullanıcılar, Have I Been Pwned ve Cyble’ın AmIBreached web siteleri üzerinden hesaplarının sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol edebilirler. Her iki hizmet de e-posta adresinizle, kimlik bilgilerinizin durumunu doğruluyor.

Umarız ki şirket en kısa sürede güvenlik sorunlarını gözden geçirir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir