Ana SayfaGüncelWhatsApp, ekran görüntüsü olmayı engelleyecek!

WhatsApp, ekran görüntüsü olmayı engelleyecek!

3 yıl önce Covid-19 pandemisi başladığında birçok insanı hangi ülkede olursa olsun tecrit etmeye zorladı. Bazıları seyahat ediyordu, bazıları başka ülkelerde okuyordu ve pandemi nedeniyle aileleriyle de birlikte olabiliyorlardı, WhatsApp burada devreye giriyor.

WhatsApp sohbetler, sesli aramalar ve ücretsiz görüntülü aramalar ile sosyalleşmek için yapılmış bir uygulamadır, tek ihtiyacınız olan sabit bir internet veya veri bağlantısıdır. Bu, birçok insanın ailesine, arkadaşlarına ve sevdiklerine bağlı kalmasına yardımcı oldu.

Artık her uygulama, yeni özellikler sunmak ve bu günlerde yapılan teknolojideki tüm gelişmelerle zirvede kalmak için arada bir güncelleme gerektiriyor. Ve WhatsApp, geçen hafta çok ilginç güncellemeler yaptığı için bunun bir istisnası değil .

İlk güncelleme çok hassas bir konu etrafında dönüyor ve bu da internetteyken Gizlilik. Artık çevrimiçi gizlilik herkesin önceliğidir ve WhatsApp gibi uygulamalarda da büyük bir önceliktir. Geçmişte WhatsApp, kullanıcıların uygulamadayken çevrimiçi varlıklarını ve gizliliklerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyan birkaç yeni güncelleme yayınladı.

Bu iki güncellemeden biri, grup yöneticileri dışında kimseye haber vermeden gruplardan çıkma özelliğini içeriyordu, ancak kullanıcılar, geçmiş katılımcılar sekmesinde de kimin ayrıldığını görebilecekti.

Geçen yılın ağustos ayında WhatsApp, bir kez görüntüleme adı verilen özellikle çıktı. Bu özellik, kullanıcıların yalnızca bir kez görüntülenebilen resim, video ve diğer türdeki medyaları göndermesine olanak tanır. Ancak mesaj atan Giant şirketi, insanların oyun oynarken sadece ekran görüntüsü alarak telefonlarına medya kaydedebileceklerini unutmuş. Başka bir deyişle, WhatsApp insanların ekran görüntüsü alabileceğini unuttu ve sonuç olarak bir ekran görüntüsü engelleyici içermedi, bu da tüm özelliği işe yaramaz hale getirdi.

Ancak iyi haber şu ki, WhatsApp sonunda, kullanıcıların yalnızca bir kez görüntülenecek şekilde ayarlanacak herhangi bir medyanın ekran görüntüsünü almasını önleyecek bir ekran görüntüsü engelleyici ile geliyor. Bu, Meta’nın yukarıda bahsedilen ikisi arasında aktif olup olmadığınızı kimlerin görebileceğini ayarlama seçeneğini içeren yeni gizlilik özellikleri üçlemesinin bir parçasıydı.

Bir diğer güncelleme ise, çok şanslı bazı beta kullanıcıları, emojiler ile başkalarının durumlarına tepki verebilme yeteneğine sahipken, sesli arama yaparken veya konuşurken görselleriyle ilgili bazı sorunlar yaşamaya başladılar. Neyse ki bu hata şimdi düzeltildi, ancak yalnızca WhatsApp beta’nın daha yeni sürümünde, yani Android v2.22.18.4 için WhatsApp beta sürümünde düzeltiliyor.

Bu sorunları yaşayan kullanıcılar, konuştukları kişinin profil fotoğrafını ve görüşmenin süresini göremediklerini söylediler.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir