Ana SayfaSosyal MedyaWhatsAppWhatsApp şimdi de tehlikeli virüs ile gündemde!

WhatsApp şimdi de tehlikeli virüs ile gündemde!

Sene başından beri gündemden hiç düşmeyen WhatsApp, bu seferde farklı bir hadiseyle karşımıza çıkıyor. Bu yeni olayda WhatsApp üzerinden Huawei mobil uygulaması adında bir virüsün yayıldığı ortaya çıktı.

WhatsApp virüsü, mesaj yoluyla yayılıyor ve sonrasında birçok özelliğe yayılmaya devam ediyor. Kısa sürede yayılan WhatsApp virüsüne karşı dikkatli olmakta fayda var.

Oldukça hızlı yayılan virüs, kullanıcıların kontrolü dışında rehberindeki kişilere mesaj atmaya sebep olan kötü amaçlı yazılım; Twitter üzerinden duyuruldu. Hatta oldukça dikkatli olunması gerektiği bildiriliyor.

Virüs çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor!

ESET’te virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko; bu virüsü Twitter üzerinden paylaşarak dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca virüsün ‘Google Play‘ görünümlü bir internet sitesi olduğunu da belirtiyor.

Virüs, otomatik olarak atılan bağlantıya tıklanması sonucu virüs telefona indiriliyor. Huawei Mobile olarak adlandırılan ancak Huawei ile hiçbir alakası olmayan uygulamayı harici olarak telefona indirmek ve kurmak için onay seçeneğine basıldığında kişinin telefonuna virüs bulaşmış oluyor.

Lukas Stefanko Twitter üzerinden paylaştığı içerikte: ”Bu kötü amaçlı yazılım; alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor.” açıklamasında bulundu.

WhatsApp virüs

Virüs yazılımı ise aslında temel olarak kullanıcılardan bildirim için erişim izni istiyor; daha sonra WhatsApp üzerinden gelen mesajlara otomatik olarak yanıt vermeye başlıyor.

Bağlantıya tıklayan kişiler Google Play ara yüzünde sahte bir uygulama sayfasıyla karşılaşıyor. İndirme bildirimi atan bu virüs yazılımı kullanıcı onayladıktan sonra telefonunu ele geçiriyor.

Virüsün sizin telefonunuza da bulaşmasını engellemek için; bu tür mesajlar ile gelen bağlantıya tıklamamanız ve oradaki herhangi bir dosyayı telefonunuza indirmemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir