Ana SayfaGüncelYeni Dahili Rapor, Instagram Reels Kullanıcılarının Çoğunun Hiçbir Etkileşim Almadığını Söyledi

Yeni Dahili Rapor, Instagram Reels Kullanıcılarının Çoğunun Hiçbir Etkileşim Almadığını Söyledi

Bir süredir Instagram, rakibi TikTok ile rekabet etme konusunda ne kadar istekli olduğundan bahsetti. Ve bunu Reels gibi kısa video içeriklerinin tanıtımıyla yapmayı planladılar. Ancak WSJ

tarafından eleştirilen yeni bir iç rapor, Reels’in teknoloji devinin hayal ettiği yerde durmadığını söylüyor. Basitçe söylemek gerekirse, tüm rekabet türlerinin çok gerisinde kalıyor. Belge, uygulamadaki çoğu Reels kullanıcısının nasıl herhangi bir etkileşim alamadığını ayrıntılandırdı. Platformun yere düştüğü haberlerini görmek genellikle Meta için endişe verici ve uzmanlar, TikTok’un rekabetçi pazardaki payını etkilemeyi planlıyorsa, bunun için uzun bir yol olduğunu düşünüyor.

Ortalama olarak, belge, uygulamayı kullanan 11 milyon içerik oluşturucudan yalnızca %21’inin aylık olarak Makaralar oluşturmaya dahil olduğunu kanıtlamaya devam etti. Ve bunların dışında, sıfır veya hiç katılım olmadı.

Creators x Reels State of the Union başlıklı rapor, aynı zamanda TikTok kullanıcılarının bir bütün olarak uygulamada günlük olarak 197,8 milyon saat içerik izleme eğiliminde olduğunu da kanıtladı. Öte yandan Instagram kullanıcıları, bu miktarın yaklaşık onda birini, yani günde yaklaşık 17 milyon saat harcıyor.

Ancak yayınlanan bu raporu görmek Meta’yı gerçekten kötü bir ruh haline soktu. Şirketin sözcüsü, raporu, yalnızca yanlış bilgiler içeren, aynı zamanda Reels’deki ilerlemenin ne olduğuna dair sahte bir anlatı boyamak için tasarlanan modası geçmiş bir özellik olarak nitelendirdi.

Meta, Makaralarında daha yapacak çok işi olduğunu kabul etse de, şimdiye kadarki ilerlemeden memnundu. Ayrıca, platform genelinde para kazanmanın da daha hızlı bir şekilde yeni bir büyüme gösterdiğini ve umut verici sonuçların nasıl elde edileceğini detaylandırdılar.

Meta, şirketin daha önce gördüğünden daha fazla insanın Reels ile nasıl bağlantı kurduğunu, izlediğini ve etkileşim kurduğunu vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Ama raporlar aksini söylüyor. Reel içeriğinin platformda başarısız olmasının en büyük nedeninin, bu kadar çok orijinal olmayan içeriğin bulunmasıyla ilgili olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, istatistikler, görülen videoların çoğunun nasıl diğer uygulamalarda yayınlandığını ve ardından Instagram’da da paylaşıldığını kanıtladı. Bu da kullanıcıların bakış açısından genel bir ilgi kaybına neden oluyor. Sonuçta, kim tekrarlayan içeriği görmek ister?

Raporun geri dönüştürülmüş videoları bulabileceğinizi söylemesinin bir yolu, hemen tespit edilebilecek bir filigran aramaktır. Ve firma, uygulamada bu tür tekrarlayan içeriği sıralamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da, bir şekilde engelleri aşıyor ve ilerlemeye devam ediyor.

Meta sözcüsü, geri dönüştürülmüş videoların da uygulamada tavsiye edilmediğini, çünkü pek çok izleyicinin onlara eski Makaraları izlemenin hayranı olmadığını söylediğini söylüyor. Bunun yerine, yalnızca platform için tasarlanmış yeni ve benzersiz içeriği görmeyi tercih ederler. Ve mantıklı çünkü çok daha ilham verici ve hatta eğlenceli.

Bu raporun zamanlaması oldukça benzersiz. Uygulamanın platformda daha fazla video içeriği görüntüleme girişimlerinden birinin sefil bir şekilde başarısız olmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkar.

Bir çok ünlü ve uygulamadaki kullanıcıların çoğunluğu, Instagram’ın tam ekran görüntülerini test etme fikrine karşı çıktı. Benzer şekilde, Facebook’un algoritmasının TikTok’unki gibi olmasından yana değillerdi.

Gördüğünüz gibi, Instagram son zamanlarda çok şey yaşadı ve bu rapor da rahatlatıcı değil.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir