Ana SayfaGüncelYeni Instagram Anketi Kullanıcılara Irk ve Etnik Kökenlerini Soruyor

Yeni Instagram Anketi Kullanıcılara Irk ve Etnik Kökenlerini Soruyor

irketin CEO’su AI tabanlı önerilen içeriği ikiye katlamaya söz verdiği için Instagram’da Meta tarafından öne sürülen değişiklikler çok fazla.

Ancak kullanıcıların yaşayabileceği tek değişiklik bu değil. Platformda yeni bir anket yapılıyor ve kullanıcılara ırkları ve etnik kökenleri gibi bazı kişisel bilgiler soruluyor.

Sesleri tartışmalı görünse de, uygulama bunun nasıl olmadığını vurgulamak için öne çıktı. Aslında, farklı Instagram ürünlerinin farklı toplulukları nasıl etkilediğini görmek için yürütülen bir araştırmanın parçası.

Anket dağıtılıyorABD’deki kullanıcılar içindir ve siz seçmezseniz çileye katılmanız gerekmez. Ancak bunu yapmanız durumunda, tüm bilgiler gizli tutulacak ve ayrıca uygulama, kullanıcıların deneyimini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini söylüyor.

Instagram kısa süre önce, uygulamayı kullananların daha fazla demografik ayrıntısını almak için anketin nasıl tasarlandığından bahsederken görüldü. Kullanıcılar hakkında ne kadar çok ayrıntı bilirlerse, farklı ürünlerle ilgili hizmetlerini o kadar iyi geliştirebileceklerini düşünüyorlar.

Yeni isteğe bağlı anket bugün kullanıma sunuluyor ve önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edecek. Uygulama, ilk etapta göremeyebilirsiniz bile diyor.

Erişimlerinin anketten etkilenmesinden endişe edenler, platformun bununla hiçbir ilgisi olmadığını söylediği için endişelenmemelidir.

Instagram’ın kesinlikle çileye ev sahipliği yapmadığını belirtmek de çok ilginç. Bu anketten elde edilen tüm veriler, önde gelen bir anket firması olan YouGov’a gidecektir.

Verilerin şifresi çözüldükten sonra, sırasıyla kategorize edilecek ve tablo haline getirilecek ve ardından bulunan farklı araştırma kurumları arasında bölünecektir. Ve son olarak, Instagram verileri toplu bir toplam olarak alacaktı.

Firma, anketlere katılanların belirli kullanıcılarla bağlantılı bireysel yanıtlara sahip olmayacağına dair güvence verdi, çünkü amaç bu değil. Ayrıca, her yanıt bir aylık bir sürenin ardından silinecektir.

2020’de Instagram’ın şefi, platformun ilgili farklı toplulukları nasıl etkilediğini görmek için Instagram’ın ne kadar istekli olduğuna söz verdi. Bu, kötüye kullanım, içerik dağıtımı, algoritmalara bağlı önyargı ve doğrulama gibi konularla ilgiliydi.

Sadece birkaç ay sonra Instagram, uygulama genelinde önyargı ve kullanıcı deneyimi gibi sorunları daha iyi ele alacak bir eşitlik ekibi tasarlama planlarından bahsetti.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir