Ana SayfaGüncelYeni Sızdırılan Denetim, Twitter'ın Uzmanlardan Oluşan Dezenformasyon Ekibinin Başkalarından Yardım İçin 'Yalvardığını'...

Yeni Sızdırılan Denetim, Twitter’ın Uzmanlardan Oluşan Dezenformasyon Ekibinin Başkalarından Yardım İçin ‘Yalvardığını’ Ortaya Çıkardı

Twitter’ı çevreleyen tartışmalar yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor. Ve yakın zamanda sızdırılan bir denetimle bağlantılı bu sonraki hikaye de bir istisna değil.

Denetim yalnızca elde edilmekle kalmadı, aynı zamanda Washington Post tarafından tam onayla bir bütün olarak yayınlandı. Bunda, Twitter’ın dezenformasyon ekibinden hoşnutsuz uzmanların yardım için yalvardığını görüyoruz . Bunun nedeni, şirket tarafından sunulan yetersiz kaynaklarla bağlantılıdır. Bu, ekibi yalnızca önlerine konulan devam eden krize karşı tepkili olmaya itti.

Denetim, üyelerin diğerlerinin yanı sıra personel yetersizliği gibi önemli endişelerden nasıl şikayet ettiklerini ortaya çıkardı.

Firmanın web sitesi dürüstlük ekibi, platformdaki dezenformasyonla bağlantılı büyük zorlukları hedef almak üzere tasarlanmış görevlerini sürdürmek ve desteklemek için gerekli araçlardan yoksundu.

Aynı şekilde, denetimin, zayıf kaynakların ancak ortaya çıkabilecek herhangi bir büyük krizle mücadele ederek günü geride bırakabilecekleri anlamına geldiğine nasıl ışık tutmaya devam ettiğine dair bir fikir edindik. Bu da, uygulamanın tehditleri savuşturmak ve bir kriz anında gerektiği gibi tespit etmek için gereken proaktif önlemleri alamadığı anlamına gelir.

Twitter, konuyla ilgili herhangi bir haberi veya yorum talebini henüz onaylamadı.

Haber, CNN ve Washington Post gibi önde gelen medya kuruluşlarının üst düzey bir muhbir Peiter Zatko’dan ayrıntıları yayınladığı bir zamanda geldi. Eskiden şirketin tüm güvenlik operasyonlarından sorumluydu. Ayrıca, denetimi 2021’de başlaması için görevlendiren de oydu

. Post, denetimin dezenformasyon uzmanlarının yardımıyla nasıl başladığını doğruladı. Bu, platformun QAnon gibi komplolar hakkında ortaya çıkan tehditlere yanıt vermede yavaş olduğunu iddia eden aynı gruptur, çünkü ekipler bu tür meseleleri ele alacak bilgiden yoksundur.

Aynı şekilde, aynı denetimin, uygulamanın QAnon’un hesabını Birdwatch adlı topluluk projesinin bir parçası olarak kabul ettiğini kanıtladığını gördük.

Eşzamanlı olarak, bu özel denetim için görüşülen 12 üyeli ekip, bir süredir ne kadar yetersiz kaynaklı oldukları hakkında rutin olarak konuştu. İşlerini daha özenle yapmak için mühendislik desteği gibi araçları bile ödünç almak zorunda kalacakları bir noktaya gelmişti.

The Post tarafından yayınlanan bir başka rapor, şirketten ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkiliyle nasıl bir röportaj yaptıklarını doğruladı. Bu denetimde ele alınan personel sayısının yalnızca üst düzey politika düzeyindekiler olduğunu söyledi.

Twitter’ın tam zamanlı olarak çalışan düzinelerce başka çalışanı olduğunu ve yanlış bilgilerin özenle ele alındığından emin olmak için işe alınan binlerce yükleniciden bahsetmediğini söyledi.

Denetim, 2021 yılında uygulamanın yanlış bilgilerle mücadele açısından eğrinin gerisinde kalma konusunda çok tutarlı olduğunu kanıtladı.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir