Ana SayfaGüncelYouTube, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı!

YouTube, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı!

Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğunu gibi şeyleri içeren sosyal medya yasası 1 Ekim 2020 itibariyle yürürlüğe girmişti. Türkiye’de temsilcilik açmayan platformlar ilk olarak 10 Milyon TL, sonrasında da 30 Milyon TL cezaya çarptırıldı. Bu cezanın ardından bir sonraki ceza olarak temsilcilik açmayan platformlara reklam yasağı gelecekti. Facebook, Twitter, YouTube gibi platformların ne yapacağı merak konusu iken YouTube, Türkiye’de bir temsilcilik açma kararı aldıklarını açıkladı.

YouTube, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı!

Şirket, yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik.”

“YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

youtube

Ulaştırma ve Altyapı Bakan yardımcısından açıklama!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan Twitter üzerinden YouTube gündemine değindi. Sayan tweet’inde:

”Haberler güzel! 7253 sayılı kanun kapsamında yapılan değişiklik ile temsilci bulundurması gereken sağlayıcılardan olan YouTube, Ülkemize temsilci atayacağını bildirdi. Diğer sosyal ağ sağlayıcılarından da aynı hassasiyet ile işbirliğini yapmalarını bekliyoruz. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Ofis muhtemelen İstanbul’da olacak

Google tarafından ofisinin nerede ve ne zaman açılacağı gibi detaylar bildirilmedi. Ancak Google’ın resmi olarak Türkiye’de faaliyet gösteren ve konum olarak İstanbul’da bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama LTD. şirketi gibi YouTube’un ofisinin de İstanbul’da olması bekleniyor.

Kaynak: ShiftDelete.Net

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir