Ana SayfaGüncelYouTube Web'e 'işlevsel mikrofon' özelliği geldi!

YouTube Web’e ‘işlevsel mikrofon’ özelliği geldi!

Dünyaca ünlü video paylaşım platformu YouTube, bir süre önce videolara otomatik oynatma butonunu eklemişti. Şirket, bu yeniliğin ardından kullanıcıların mikrofon ile arama yapma, komut verme işlemlerini yapabileceği yeni bir özelliği kullanıma sundu.

Youtube

Web sürümünde arama çubuğunun yanına konumlandırıldı

YouTube, kullanıcının mikrofonu ile anında arama yapabilmesine ve komutlar verebilmesine olanak tanıyan bir özelliği kullanıma sundu. YouTube’a Web sürümünden girerseniz arama çubuğunun sağ tarafında, temanıza bağlı olarak beyaz veya gri renkte bir mikrofon simgesi göreceksiniz. Bu özellik, yazı yazmakla uğraşmak yerine sesinizi kullanarak şarkıları veya videoları arayabilmenize, hatta komut vermenize olanak tanıyor. Bu sayede vaktinizin kısıtlı olduğu zamanlarda işiniz çok kolaylaşacak.

Mikrofon izni vermeden kullanılamıyor

Bu özelliği ilk kullanırken mikrofon izni vermeniz gerekiyor. Bu zamana kadar kullanıcılarından mikrofona erişim izni istemeyen YouTube, bu özelliğin gelmesi ile birlikte istemeye başladı. Eğerki erişim iznini verdiğiniz sırada bir video oynatılıyorsa otomatik olarak durdurulur ve mikrofonu kullanabileceğiniz yeni alan açılır.

Android ve iOS sürümlerinde bulunan mikrofondan çok daha işlevsel

Bu özellik, YouTube’un Android ve iOS sürümünde bulunan ses ile arama seçeneğine çok benzese de, Web sürümündeki bu yeni özelliğin gerçekleştireceği tek görev arama yapmak değil. Yeni özellik, istediğiniz videoları ve şarkıları aramanızı yanı sıra diğer tüm sesli komutlarınızı uygulayabilir. Örneğin mikrofonu açtıktan sonra belirli bir YouTube kanalındaki en son videoları aramasını isterseniz, o kanalın en yeni videoları açılacak. Bunun dışında kullanıcı arayüzünün bazı bölümlerinde gezinmenize de yardımcı olacaktır. Aboneliklerinizde arama yapması, izleme geçmişinizi göstermesi veya sizi kitaplığınıza götürmesi için bile komut verseniz, o komutu uyguluyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir