Ana SayfaGüncelYouTube Yakında İçerik Oluşturucuların İçeriklerinde Lisanslı Müziği Kullanmalarına ve Bundan Para Kazanmalarına...

YouTube Yakında İçerik Oluşturucuların İçeriklerinde Lisanslı Müziği Kullanmalarına ve Bundan Para Kazanmalarına İzin Verecek

Telif hakkı ve lisanslı müzik kullanmaktan kaçınmak için ellerinden gelen her şeyi deneyen YouTube’daki içerik oluşturucular için uzun bir mücadele oldu. Ne de olsa uygulamanın kurallarına aykırı olmak veya herhangi bir yasal sorunla karşılaşmak istemediler.

Ancak şimdi, işler en iyisi için değişiyor olabilir. Uygulama, yakında içerik oluşturucuların içerikleri için yalnızca lisanslı müzik kullanmalarına izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda onlardan para kazanmalarını da sağlayacak.

Yakında herkes için kullanıma sunulacak olan yeni özelliğin adı Creator Music. Ve tüm üçüncü taraf içerik oluşturucuları için telif hakkıyla korunan parçalardan yararlanmayı gerektirir. Günün sonunda YouTuber’lar müzikten diledikleri içerikte faydalanabilir ve bu tür uğraşlarla gelen geçmişin ürkütücü gazabından kurtulabilirler.

Geçmişte, telif haklarıyla bağlantılı iddialarla birlikte gelen tüm parçalar, sonunda büyük bir ceza ödeyeceğiniz anlamına geliyordu. Uygulamanın algoritmaları, kimin ne yaptığını gerçekten sıkı bir şekilde kontrol etti ve kurallara aykırı olan bu tür içeriklerin platformda yayınlanması engellenecekti. Bu nedenle, uygulamayı düzenlemek için harcadığınız tüm sıkı çalışmanız ve çabalarınız boşa gidecekti.

Sonunda, YouTube onları kaldırır ve siler ya da basitçe para kazanmasını engeller. Bir klibin küçük bir bölümünü izin almadan kullansanız bile içerik oluşturucular da engellenir. Gördüğünüz gibi, hiçbir şekilde hoş bir ilişki değildi.

İçerik Oluşturucu Müzik Programı’nda şirket, içerik oluşturucular için tüm popüler müzikleri içeren özelleştirilmiş bir katalog da sunuyor. Ve bu parkurları kullandığınızda, gelir üretiminize herhangi bir etkiniz olmayacak. Böylece para kazanmaya devam edebilir ve ayrıca lisanslı müzik eklemenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şu anda YouTube, bu konuda yaklaşık 50 etiketle bazı büyük anlaşmalar yapmayı başardı ve çeşitli yayıncılar ve distribütörler dahil edildi. Alınabilecek parça sayısına gelince, bu, Creator Music aracılığıyla edinilebilecek yaklaşık birkaç yüz bin şarkıdan oluşan güçlü bir koleksiyon anlamına geliyor.

Şimdilik, işlevsellik beta sürümünde test ediliyor, ancak gelecek yıl gibi erken bir tarihte dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelere bir sürüm görebiliriz.

Unutmayın, bu parçaların çoğu Royalty özelliği ile birlikte gelir. Şu anda, fiyat aralığı, yakın zamanda Billboard tarafından onaylandığı gibi, ücretsiz olmaktan yaklaşık 5 dolara kadar değişiyor. Ancak artan taleple birlikte, zamanla fiyatlarda bir değişiklik görebiliriz.

YouTuber’lar artık önceden belirlenmiş ücretler üzerinden lisanslı şarkılara sahip olabilecekler. Ayrıca, üretilen parayı tutmalarına da izin verilecek. Şu anda platform komisyon olarak %45’lik bir pay alıyor ancak bu yeni ile birlikte %55’e çıkarılacak.

İçerik oluşturuculara verilen bir diğer seçenek de gelirlerini lisans sahipleriyle paylaşma şansı. Bu nedenle lisans alırken herhangi bir başlangıç ​​maliyeti olmayacaktır. Ancak, içerik oluşturucuların %55’lik geliri merkeze bölmeleri gerekecek. Bu da her üyenin %27,5’lik bir pay alacağı anlamına gelir.

Bu seçeneği, içerik oluşturucuların yıllarca uğraşmak zorunda kaldıkları göz korkutucu cezadan kaçınmanın harika bir yolu olarak görüyoruz. Şu anda, kataloğa ilk elden bir bakış, en iyi isimler dahil edilmediğinden çok sınırlı olduğunu kanıtlıyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir