Ana SayfaGüncelZuckerberg için Meta-Business yokuş aşağı gidiyor

Zuckerberg için Meta-Business yokuş aşağı gidiyor

Veriler, ünlü teknoloji milyarderi Mark Zuckerberg’in Metaverse işinde büyük bir tepkiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bay Zuckerberg, Metaverse konseptine yatırım yaptıktan sonra 71 milyar dolarlık servet kaybetti.

Bloomberg , Zuckerberg’in servetinin eskisinin neredeyse yarısına düştüğü ve onu küresel milyarderler arasında 20. sırada bıraktığı bir rapor paylaştı. 2014’ten bu yana en düşük sıralama olarak kabul ediliyor.

Raporlar, Zuckerberg’in net değerinin 55.9 milyar dolar civarında olduğunu ve üç Walton ve iki Koch aile üyesinden daha aşağı derecelendirildiğini söylüyor. Şirketin 350 milyon hissesini kontrol ediyor. Joe Rogan ile yaptığı son röportajda, bir ürün tasarımcısı olduğunu iddia etti ve kendisinin MMM uyguladığı bir video sağladı.

38 yaşındaki oyuncu, kariyerinde başından beri büyük başarılar elde etti. İş dünyasındaki patlama, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi dünya çapında tanınmış milyarderlerin şirketinde yer alması da dahil olmak üzere, iki yıldan kısa bir sürede ona 106 milyar dolar kazandırdı.

Başarı, en çok takip edilen sosyal medya mecrası Facebook Inc.’i Meta olarak değiştirme fikrini beraberinde getiriyor. Bu lansman, icadından bu yana yokuş aşağı gittiği için tesadüfi olmadı. O zamandan beri, teknoloji dünyası, konumunu yeniden kazanmaya çalışırken onu ele geçiremedi.

Ayrıca, medya aracılığıyla kazanç elde edildiğine ilişkin son raporların daha kasvetli olduğu kanıtlanmıştır. 2022’de gelirler 31 milyar dolara düşerek borsada tarihi bir düşüş oldu.

Her şey, firmanın aylık Facebook kullanıcılarında hiçbir büyüme kaydetmediğini açıklamasıyla başladı. Ayrıca, TikTok makaraları hissi Instagram makaralarını da gölgeledi ve Zuckerberg’i teknoloji dünyasından sürgünün eşiğinde bıraktı.

Bir bütün olarak sektör, ekonomik yavaşlama nedeniyle çöküşün eşiğinde. Needham and Co.’nun kıdemli internet analisti Laura Martin, Metaverse’e yatırılan hisse senedinin aşağı çekildiğini belirtti.

Kurucu Zuckerberg’in dediği gibi, şirket önümüzdeki üç ila beş yıl içinde “önemli miktarda para” kaybedecek. Ayrıca Martin, endüstriyel gelirleri azalttığı için şirketin TikTok’tan izleyici kazanması gerektiğini de söyledi.

Birçok şirket 2022 yılında daha kötü performans gösterdi. Örneğin, California merkezli bir şirket olan Menlo Park, FAANG’deki muadillerinin çoğundan daha kötü performans gösterdi. Bu yıl, Apple Inc.’in %14’lük düşüşünden, Amazon.com Inc.’in %26’lık düşüşünden ve Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in %29’luk düşüşünden önemli ölçüde daha yüksek olan %57’lik bir bozulma bildirdi.

Meta ise %60’a düştü. Çoğu şirketten çok daha yüksek. Meta ayrıca Netflix Inc ile 2022 arasındaki kayıp farkını kapatıyor. Bloomberg Intelligence’ın teknoloji analisti Mandeep Singh, Facebook’un Metaverse işine girmeyi engellemesi durumunda Alphabet’in bulunduğu yerle daha uyumlu olabileceğini iddia etti.

Ayrıca kurucuya, odağı WhatsApp veya Instagram gibi diğer işletmelere kaydırarak bu büyük arızalardan kaçınabileceğini tavsiye etti. Yine de Zuckerberg’in yarı servetinin Meta hisse senedi yapımında harcandığını belirtmek önemlidir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir