Ana SayfaGüncelApple, Parler uygulaması için yeşil ışığı yaktı!

Apple, Parler uygulaması için yeşil ışığı yaktı!

Ocak ayının başında Trump destekçileri tarafından yapılan ABD Kongre binası baskını sırasında Trump destekçileri ve Sağcı muhafazakarlar tarafından kullanılan Parler uygulaması tehlike saçtığı için Google Play Store ve App Store’dan kaldırılmıştı. Daha sonrasında Google Play ve App Store’a dönmek için çaba sarfetmeye başlayan platform için ilk olumlu sinyal geldi!

parler apple

Moderasyonu güçlendirmesi konusunda uyarı yapılmıştı

8 Ocak 2021’de yani kongre baskını eylemlerinin en şiddetlendiği dönemlerde Apple, Parler uygulamasına uygulama içerisindeki moderasyonu güçlendirmesi konusunda uyarı yapmıştı ve 24 saat süre tanımıştı. Apple’ın bu isteğini yerine getiremediği için uygulama 9 Ocak 2021’de App Store’dan kaldırıldı.

Şiddet içerici tehdit unsurları kaldırılmadığı için sürekli reddediliyordu

9 Ocak 2021’den beri sürekli uygulamanın yeniden yüklenmesi için Google ve Apple’a başvuru yapan şirket yaptığı başvuruların tamamında olumsuz yanıt aldı. Bunun nedeni ise hâlâ uygulama içerisinde şiddet içerici tehdit unsurlarının bulunuyor olmasıydı. Şirket, yeniden uygulama mağazalarında yer alabilmek için yapabileceği tek şeyin büyük bir içerik temizliği olduğunu anladıktan sonra şiddet içeren tüm içerikleri kaldırdı ve bu içeriklerle bağlantısı olan hesapları engelledi.

Apple, Parler için yeşil ışığı yaktı!

Bu hamlenin üzerine iki firmaya da yeniden başvuru yapan Parler, Apple’dan olumlu yanıt aldı. Bu durumu duyuran Parler CEO’su Mark Meckler yaptığı açıklamada, 26 Nisan haftasında iOS App Store’a geri döneceğini söyledi. Fakat uygulamanın Google Play’deki durumu ile alakalı henüz hiçbir bilgi yok. Gelişme oldukça size aktaracağız.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir