Ana SayfaGüncelBir haberin doğruluğu WhatsApp üzerinden kontrol edilebilecek!

Bir haberin doğruluğu WhatsApp üzerinden kontrol edilebilecek!

Covid-19 pandemisi döneminde insanlar evlerinde kalarak sosyal medyaya yönelmeye başladılar. Bu sosyal medya platformlarından birisi olan WhatsApp, pandemi döneminde önemli ölçüde mesajlaşma artışı yaşamıştı. Şirket bu artışla beraber gelen yalan haberlerin önüne geçmek için önemli tedbirler almıştı.

WhatsApp tedbirleri elden bırakmıyor

Geçtiğimiz günlerde mesaj iletme sınırını 1’e düşüren şirket, bu hafta önemli bir yenilik daha yaptı. WhatsApp, Poynter ile bir iş birliği yaptı. Bu işbirliği sayesinde WhatsApp üzerinde saniyede 4.000 habere kadar haber doğruluğu test edebilen bir özellik uygulamaya eklendi.

whatsapp

70 Farklı ülkeden 100’den fazla kaynak incelenecek

Bu bot, 70’den fazla ülkede 100’den fazla güvenilir haber kaynağından aldığı bilgilerle kullanıcıların gördükleri haberlerin doğruluğunu teyit edebilmesine yarıyor. Bir kullanıcı internet üzerinde gördüğü bir haberin doğruluğu hakkında şüpheliyse WhatsApp ‘ın bu botuna haberi girerek saniyeler içerisinde haberin doğruluğunu öğrenebilecek. Bu kolay ve önemli olan özellik, kullanıcılar tarafından çok olumlu karşılanacak gibi gözüküyor.

WhatsApp, birçok ülkede mesajlaşmada en çok kullanılan uygulama durumunda. Özellikle de Covid-19’un en etkili olduğu ülkelerde kullanımı çok yüksek. Bu durum göz önüne alınırsa WhatsApp’a yalan haberleri engelleme konusunda ne kadar büyük bir sorumluluk kaldığı çok daha iyi anlaşılabilir durumda oluyor.

Şu anlık sadece İngilizce hizmet veriyor

Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcılar +1 (727) 2912606 numarasını rehberine kaydettikten sonra ”Hi” yazılı bir mesaj atarlarsa Bot hemen devreye girecek ve size seçenekler sunacak. Bu özellik şu anda sadece İngilizce dilinde kullanılabiliyor. Şirket bu bota en kısa zamanda yeni dil destekleri geleceğini de açıkladı.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir