Ana SayfaGüncelBirleşik Krallık ve AB, Facebook 'a soruşturma açtı!

Birleşik Krallık ve AB, Facebook ‘a soruşturma açtı!

Sosyal medya devi Facebook, bir soruşturmayla karşı karşıya. Şirkete açılan soruşturma, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık‘tan geldi.

Facebook, rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için reklam verilerini kullandığı iddiasıyla Avrupa ve Birleşik Krallık rekat gözlemcileri tarafından araştırılıyor. Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından yürütülen soruşturmada, şirketin Marketplace gibi kendi hizmetlerini yararına kullanıp kullanmadığı mercek altına alınıyor.

Avrupa Komisyonu ise, Facebook’un reklam verenlerden veri toplayarak AB kurallarını ihlal etmediğini inceliyor.

Facebook google

Facebook iddiaları kabul etmedi

Yürütülen soruşturmalarla ilgili tam iş birliği yapacağını belirten Facebook, hem İngiltere hem de AB’nin soruşturmalarının haksız olduğunun ortaya çıkacağını söyledi.

Şirket açıklamasında, “FacebookMarketplace ve Dating uygulamalarıyla insanlara daha fazla seçenek sunuyor. Her iki ürün de birçok görevli ile oldukça rekabetçi bir ortamda faaliyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CMA ve Avrupa Komisyonu bağımsız soruşmalarda birbirlerine yakın çalışacaklarını belirtti. CMA CEO’su Andrea Coscelli, şirketin sağlayabileceği avantajın yeni ve daha küçük işletmeler de dahil olmak üzere avantaj sağlayıp rakip firmaların başarılı olmasını zorlaştırabileceğini, böylelikle de müşteri seçimini azaltabileceğini vurguladı.

Açılan soruşturma, dünyanın en büyük sosyal ağı olarak kabul edilen Facebook’a Avrupa’da ilk, ABD teknoloji devlerine ise açılan son soruşturma oldu. Daha önce Google8 milyar Euro gibi bir para cezasına çarptırılmıştı. Aynı şekilde Apple ve Amazon da araştırılan firmalar arasında yer alıyor.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir