Ana SayfaGüncelFacebook, ''Bilgilerinize Erişin'' bölümünü güncelledi!

Facebook, ”Bilgilerinize Erişin” bölümünü güncelledi!

Facebook, 2018 yılında kullanıcıların hangi verilerinin toplandığını kontrol edebilecekleri bir alan sağlayan “Bilgilerinize Erişin” özelliğini kullanıma sunmuştu. Şirket, bugün bu özelliğe bir güncelleme getirdi.

facebook

2018 yılından beri hiç güncellenmemişti

2018 yılından sonra bu özelliği hiç güncellemeyen Facebook, bu özelliği daha şeffaf veriler içerecek şekilde güncelleme karar verdi. Bu güncelleme ile bazı yeniliklerin yanı sıra Facebook’un verilerimizi nasıl işlediğine dair daha şeffaf bilgiler verilmeye başlandı. 

Hangi bilgilerin toplandığı şeffaf olarak gösterilecek

Facebook’a göre yeni güncellenmiş sürüm, 2018’de piyasaya sürülen orijinal sürümden çok daha iyi ve kullanışlı. Bu özelliğin bu güncelleme ile birlikte, kullanıcılara daha fazla şeffaflık sağlaması ve uygulama tarafından hangi bilgilerin toplandığının şeffaf bir şekilde açıklanması beklenmekte.

”Bilgileriniz” ve ”Sizinle ilgili bilgiler” seçenekleri tek çatı altında birleşti

Bu özelliğin bir önceki sürümünde yalnızca “Bilgileriniz” ve “Sizinle ilgili bilgiler” olmak üzere iki seçenek vardı. Artık bu yeni sürümde tüm kişisel veriler tek çatı altında kategorilere ayrılmıştır. Yeni kategoriler ise şunlar: Güvenlik ve Giriş Bilgileri, Reklam Bilgileri, Kişisel Bilgiler, Arkadaşlar ve Takipçiler, Facebook Genelindeki Aktiviteniz, Tercihler, Facebook Dışındaki Kayıtlı Bilgi Uygulamaları ve Web Siteleri.

Veriler indirilebilecek, Facebook tarafından toplanmış verilerden istemediklerinizi silebileceksiniz

Bu güncelleme, kullanıcıların Facebook’un kendileri hakkında sahip olduğu bilgileri görmelerini kolaylaştırırken, yeni tanıtılan arama çubuğu kullanıcıların kendileri hakkında istedikleri her türlü bilgiyi aramalarına yardımcı olacak. Bunun dışında kullanıcılar, yeni özellikten istedikleri bilgileri indirebilecekleri gibi, Facebook’un bilmesini istemedikleri ancak toplanmış bilgileri silebilecekler. Bu, Facebook ‘un kullanıcılarına tam şeffaflık ifadesinde kastettiği şey tam olarak bu.

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir