Ana SayfaGüncelFacebook, Donald Trump'ın hesabını paylaşıma kapattı!

Facebook, Donald Trump’ın hesabını paylaşıma kapattı!

Sosyal medya devi Twitter’dan sonra Facebook da Donald Trump’a yeni kısıtlamalar getiriyor. Şirket, Trump’ın kendi hesabından önümüzdeki 24 saat profilinde gönderi paylaşamayacağını duyurdu. Bunun nedeni ise iki politika kuralının ihlali olarak gösteriliyor.

facebook trump

İki kural ihlali tespit edildi ve 24 saat paylaşım engeli getirildi

Şirket yaptığı açıklamada, “Başkan Trump’ın Sayfasına karşı 24 saatlik bir paylaşım engeli ile sonuçlanacak iki politika ihlalini değerlendirdik ve kabul ettik. Bu da 24 saatlik süre zarfında platformda Trump’ın gönderi yayınlama özelliğini kaybedeceği anlamına geliyor” dedi. Instagram’ın bir üst düzey yöneticisi, bunun Trump’ın Instagram hesabı için de geçerli olacağını doğruladı.

Twitter’ın hamlesinden sonra Facebook tarafından bu hamle yapıldı

Hareket, Twitter’ın Trump’ın hesabını geçici olarak askıya alması ve kalıcı bir yasakla tehdit etmesinden sonra geldi. Trump, daha önce her iki platformda da seçim sonuçlarını “hileli” olarak nitelendiren bir video yayınlamış ve seçmenlerini “çok özel” kişiler olarak övmüştü.

Rosen: ”Şiddet riskinin azalmasına katkıda bulunduğuna inanıyoruz”

Facebook daha önce bu videoyu kaldırmıştı. Şirketin Ahlak ve Dürüstlük Başkan Yardımcısı Guy Rosen, bunun sebebini “devam eden şiddet riskinin azalmasına çok katkıda bulunduğuna inanıyoruz” sözleriyle açıklamıştı. Trump’ın sayfasına 24 saat gönderi göndermesini engellemek Trump’a karşı da şirket kurallarını uygulamaktan taviz vermeyen Facebook için büyük bir hareket.

Şiddeti teşvik eden tüm içerikler yayından kaldırılmaya devam ediyor

Facebook yetkilileri daha önceki bir açıklamada, “Kongre Binası’ndaki şiddet karşısında dehşete düştüklerini” ve “Bu olayları bir acil durum olarak gördüklerini” söylediler. Şirket, Kongre Binası’na saldıran çeteyi öven içerikleri, Washington DC’de uygulanan yerel sokağa çıkma yasağını kıracak protesto çağrıları ve “yarın veya önümüzdeki günlerde şiddeti yeniden başlatma girişimleri de dahil olmak üzere çok çeşitli yayınları” kaldırdığını ve kaldırmaya devam edeceğini açıkladı.

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir