Ana SayfaGüncelFacebook, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı!

Facebook, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı!

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki kullanıcı sayısı 1 milyonu aşan yurtdışı merkezli sosyal medya şirketlerine Türkiye’de temsilcilik açma ve temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Temsilci atamayan sosyal medya platformlarına uygulanacak yasakların bir diğer aşaması olan Reklam Yasağının uygulanmasına saatler kalmışken Facebook, yaptığı bir açıklamada Türkiye’ye temsilci atama kararı aldığını duyurdu. Böylece, Türkiye’de temsilcilik açan YouTube, VK, Dailymotion ve LinkedIn’in yanına Facebook da eklenmiş oldu.

facebook türkiye temsilcilik

Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atama kararını resmi bir açıklama ile duyurdu

Şirket, yaptığı açıklamada:

”Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.”

”Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.”

”Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.”

”Kaldırma talebinde ısrar edilirse temsilcimizi çekeriz”

”Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadeleri kullanıldı.

Facebook’un kullandığı tehdit diline tepki büyüyor

Facebook, yaptığı açıklamada Türkiye’de temsilcilik açacağını söyledi ancak aradaki tehdit dili kullanıcıların tepkisini çekti. Şirket, devlet tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerindeki sürecin aynı şekilde uygulanacağını ve bu süreç dışında bir şey yapılması istenirse temsilcisini geri çekeceğini söyledi.

Temsilcilik açmayan platformlara gelecek bir sonraki yaptırım bant genişliğinin daraltılması olacak

Türkiye’de henüz daha temsilcilik açmayan sosyal medya platformları Pinterest, Twitter ve Periscope için uygulanacak reklam yasağı bu gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. Bu şirketler için uygulanacak bir sonraki yaptırım ise bant genişliğinin %50 oranında daraltılması olacak.

Kaynak

 

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir