Meta, cinsel işkence ve diğer çocuk cinsel istismarı materyali (CSAM) biçimleriyle mücadele etme konusundaki uzun süredir devam eden vaadinin bir parçası olarak daha fazla önlem alıyor. Şirket, Facebook ve Instagram’ın, gençlerin ve ebeveynlerinin çevrimiçi yayınlanan samimi fotoğrafları kaldırmasına yardımcı olan Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’nin (NCMEC) bir girişimi olan Take It Down‘ın kurucu üyeleri olduğunu açıkladı. Sistem yerel olarak depolanan fotoğraflara dayanır, ancak teorik olarak gizliliği korur.

meta

İlgili kullanıcılar, fotoğrafları kendileri paylaşmak yerine, oluşturulan karmaları yüklemek için Take It Down’ı ziyaret ediyor. Facebook, Instagram ve diğer program üyeleri bu karmaları başka bir yerde tespit ederse, çoğalmaması için içeriği çekip engelleyebilirler. Meta, bunun sadece 18 yaşın altındakiler için de olmadığını belirtiyor. Ebeveynler bir çocuk adına hareket edebilir ve yetişkinler küçükken çekilmiş görüntüleri temizleyebilir. NCMEC, platformların zaten çevrimiçi olan içeriği kaldırmak için “sınırlı yeteneklere” sahip olabileceği konusunda uyarıyor, ancak bu yine de istenmeyen paylaşımlardan kaynaklanan hasarı azaltmaya veya geri almaya yardımcı olabilir. Meta’dan açıklama istedik.

Meta, “şüpheli” yetişkinlerin gençlere mesaj atmasına karşı daha geniş bir baskının parçası olarak Kasım ayında gasp karşıtı planlarını duyurdu. Proje, şirketin intikam pornosuyla savaşmak için geliştirdiği StopNCII teknolojisinin bir devamı niteliğindedir ve benzer bir uygulamayı paylaşır. Bu, Meta’nın sosyal ağlarında gençleri korumaya yönelik bir dizi çabanın en sonuncusu. Şirket, genç Instagram kullanıcıları için hassas içeriği zaten sınırlandırıyor ve örneğin genç kitleleri hedef alan reklamları kısıtlıyor.

Eylem tamamen gönüllü değil. Meta, özellikle ihbarcı Frances Haugen’in firmanın Instagram’ın akıl sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmaları küçümsediği yönündeki suçlamaları ışığında, gençleri koruduğunu göstermek için eyalet başsavcıları ve diğer hükümet organlarının baskısı altında. Yeni kaldırma platformu, istismardan kurtulanlara çevrimiçi varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sağlasa bile bu baskının bir kısmını kaldırabilir.