Ana SayfaGüncelGoogle, Facebook şifrelerini çalan uygulamaları kaldırdı!

Google, Facebook şifrelerini çalan uygulamaları kaldırdı!

Google, veri ihlali yapan uygulamaları temizlemeye devam ediyor. Google bugün, Facebook şifrelerini çalan dokuz uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Kaldırılan dokuz uygulamanın toplam 5.8 Milyondan fazla indirmesi olduğu belirtiliyor.

google play facebook

Sahte bir oturum açma sayfası oluşturdular

Uygulamalar, gerçek Facebook oturum açma sayfasını JavaScript ile kopyalayarak sahte bir oturum açma sayfası oluşturdu ve bunu uygulamalarına entegre etti. Bu sayede Facebook ile giriş yap seçeneği ile giriş yapmak isteyen kullanıcıların e-posta / telefon numarası ve şifre verileri doğrudan uygulama yapımcılarının eline geçti.

Google, hesabı tehlikede olan kullanıcılara bildirim gönderdi

Google, bu uygulamalarını platformdan yasakladığını ve uygulama kullanıcılarına Facebook şifrelerini değiştirmeleri konusunda bildirim yaptığını söyledi. Fakat uygulamayı yapan bu kişiler yeni geliştirici hesabı açıp bu tür bir uygulamayı uygulamayı tekrar yayınlayabileceğinden dolayı kullanıcıların artık bir uygulama içerisinde bilgilerini girmesi konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca bu olay, Google Play’e entegre edilen virüs taramasının yetersiz olduğunu da gözler önüne seriyor. Google’ın bir an önce virüs ve truva atı tarama konusunda bir yeniliğe gitmesi büyük önem taşıyor.

Bundan sonra özellikle pek bilinmeyen uygulamalara verilerinizi verirken daha dikkatli olmanızda fayda var. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın!

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir