Ana SayfaGüncelGoogle Play'de kötü amaçlı bir PDF uygulaması tespit edildi

Google Play’de kötü amaçlı bir PDF uygulaması tespit edildi

Kötü niyetli temalı bir PDF okuyucu, son zamanlarda yoğun bir popülerlik kazandığı için çağrılıyor. Ancak Google Play Store kullanıcıları bunun yalnızca kötü amaçlı yazılım olduğunun farkında değil.

İlginç bir şekilde, uygulama PDF okuyucular açısından oldukça popüler. Ve şimdi, günümüzün en zararlı reklam yazılımlarının potansiyel bir aracı veya taşıyıcısı olarak hizmet ediyor.

Uzmanlar şimdi bu konuda yeni bir uyarı yayınlıyor. Bu arada haber, Malwarebytes tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma sayesinde bize geliyor . Belgeleri okumak için tasarlanan PDF okuyucunun, belirtilen eylemlerden herhangi biri için sıfır performansa sahip olduğu için hayal gücünden başka bir şey olmadığını gördüler.

Uygulama hiçbir şey yapamadı ve kullanıcıların cihazlarını tam ekranda gereksiz reklamlarla doldurdu. Uygulamayı kullanmadığınızda bile durum böyle.

Firma, uygulamanın şimdiden nasıl bir milyon kez indirildiği ve Google’ın uygulamayı Play Store’dan silmediği konusunda yeni bir uyarı yayınlarken görüldü. Bu nedenle, giderek daha fazla insanın buna daha erken bağımlı hale geldiğini görmek bizi şaşırtmayacaktır.

Malwarebytes, bu konuda bütün bir blog yazısı yayınlayacak kadar güzeldi. Tüm dolandırıcılığı ve uygulamanın kullanıcıları çeşitli şekillerde kandırmak için nasıl kullanılabileceğini açıkça vurguladı. Bunların en yaygın olanı, kurulduktan hemen sonra reklamları ekrana koymamaktır.

Bunun yerine, uygulamayı birkaç saat beklediğini göreceksiniz. Bu da mega soruna hangi uygulamanın neden olduğunu fark etmeyi zorlaştırıyor.

Aktivasyon üzerine uygulama, tüm sayfayı dolduran reklamlar kullanarak ana ekranı doldurma şansına sahip olur. Bu şekilde, özellikle o reklama basmadıkça, herkesin kendi cihazlarına erişmesi engellenir.

Aynı zamanda, video reklamların etkili bir şekilde görüntülendiğini de göreceksiniz. Bu da, daha fazla reklam sürekli olarak sık sık başladığından, kullanıcıların kendi telefonlarına girmelerinin durdurulduğu anlamına gelir. Bu nedenle, uygulamayı ne kadar çok kontrol etmezseniz, görülen reklam sayısı o kadar fazla olur.

Blogda, belirli bir uygulama için Google’ın listeleme sayfasının birkaç kırmızı bayrak hakkında nasıl bildirimde bulunduğuna dair özel bir söz var. Ve yakından dikkat ettiyseniz, muhtemelen bunun bugün oradaki en meşru uygulama olmadığını fark etmişsinizdir.

Hatta olgun izleyiciler için bir işaret bile eklendi ve evet, Android için bir PDF okuyucu uygulamasının böyle bir şeyi göstermesi çok nadirdir. Başka bir gölgeli yön, geliştiricinin adıyla ilgiliydi. Dünyadaki onca isim arasından kendilerine Peri Oyunları diyen kim?

Gördüğünüz gibi, kötü amaçlı uygulamaları izlemek kolay değil. Ancak kırmızı bayraklara karşı gözlerinizi açık tutmak her zaman iyi bir fikirdir, bu nedenle olağandışı bir şey fark ederseniz uzaklaşmak daha iyidir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir