Ana SayfaGüncelHindistan, Twitter 'a son uyarısını yaptı!

Hindistan, Twitter ‘a son uyarısını yaptı!

Nijerya’da gerçekleşen yasaklama kararının ardından sosyal medya platformu Twitter, bu kez de Hindistan hükümetinin baskısıyla karşı karşıya. Hükümet, uygulamanın yeni kurallara uymaması durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabileceğini bildirdi.

Reuters‘in aktardığı habere göre Hindistan Teknoloji Bakanı, 5 Haziran‘da Twitter’a yazdığı bir mektupta şirketin yeni kurallarla ilgili önceki hükümet mektuplarına verdiği yanıtların Twitter’ın tam uyumlu olup olmadığını doğrulamadığını ifade etti.

twitter dan büyük temizlik

Hindistan’ın Mayıs ayında yürürlüğe giren Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kuralları uyarınca, sosyal medya şirketleri platformlarının içeriğini düzenlemeyi amaçlayan hükümlere uymamaları halinde yasal işlemle karşı karşıya kalabilecek.

Hindistan medya kuralları sadece Twitter için değil

Yeni kurallara göre TwitterFacebook ve WhatsApp gibi platformların yasal bir emir aldıktan sonra 36 saat içinde içeriği kaldırması gerekiyor. Kurallar ayrıca şirketlerin şikayetlerini 24 saat içinde kabul eden bir şikayet yetkilisine, bir uyum görevlisine ve günün 24 saati boyunca kolluk kuvvetleriyle irtibat halinde olacak bir kişi görevlendirmesini şart koşuyor.

Söz konusu mektupta şirketin yeni roller için gereksinimleri henüz karşılamadığı ve Hindistan’ın Twitter’ı platformundaki içerikten yasal olarak sorumlu tutabileceğini aktarıldı. Öte yandan hükümet, Twitter Inc.’e bir iyi niyet göstergesi olarak, son kez uyarı verildiğini belirtti.

Son birkaç aydır sosyal medya platformu, Hindistan hükümetinin de içinde olduğu bir dizi olaya karıştı. Nisan ayında platform, Hindistan hükümetinin koronavirüs salgınını ele alış biçimini eleştiren tweetleri gelen talep üzerine kaldırdı. Geçen ay ise Hindistan’ın Delhi ve Guragon şehirlerinde polis, hükümet yetkililerinin ‘manipüle edilmiş medya’ olarak etiketlenmesi nedeniyle şirketin ofislerine baskın düzenledi.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir