Ana SayfaGüncelInstagram, görüntü kalitesini artıracak!

Instagram, görüntü kalitesini artıracak!

Birçok kişiye Meta’nın TikTok’un algoritmalarını kopyalama yürüyüşü oldukça yavaşlamış gibi görünebilir, ancak bunun hiçbir şekilde durdurulmadığını size bildirmek isteriz.

Instagram, TikTok’u kopyalamaya odaklanmayı bırakmak için yüksek sesle ağlayan birçok insanı dinlemiş olsa da, şirketten gelen daha fazla haber, odağı tam ekran içerikten nasıl değiştirmediklerini açıkça ima ediyor.

Şimdi Instagram, tam ekran makaralarıyla iyi uyum sağlayabilecek ultra yüksek görüntüler için yakında testler başlatacak. Yani tartışmalı yeniden tasarımın gerçekleşmediği konusunda rahat bir nefes aldıysanız, bu kesinlikle kaba bir uyanış.

Haber bize, Instagram’ın çok uzun 9:16’lık görüntüler için yakında bir test gerçekleştireceğini Sor Bana Her Şey’in son oturumu sırasında açıklayan platformun CEO’su Adam Mosseri sayesinde geliyor.

CEO bugün yaptığı açıklamada, test aşamasının önümüzdeki hafta veya belki ondan sonra başlayacak, ancak kesinlikle gerçekleştiğini doğruladı.

Mosseri, uygulamanın, kullanıcıların uzun resimlere erişmesine gerek kalmadan uzun videolardan en iyi şekilde yararlandığını ekledi. Öyleyse, ikincisini tanıtmayan şey, her iki yöne de eşit önem verilir, değil mi? Ne de olsa Instagram önce resimleriyle ünlendi, ardından video ve Reels çılgınlığı geldi.

Ortalama olarak Instagram, uygulamada dikey resimler görüntülendiğinde ve doğru şekilde kırpıldığında 4:5 oranında resim üretiyor. Şimdi, değişiklik, yalnızca çok daha uzun değil, aynı zamanda daha ince olan 9:16 oranına düşen görüntüler için daha fazla destek sağlayacak.

Bu şekilde, siz Instagram’ın haber akışında gezinmeye devam ederken görüntü tüm ekranınızı doldurur.

Ancak, aynı deneyle, uygulamanın açıkça doğru düşünmediğini hisseden bilinen fotoğrafçılardan çok sayıda tepki alan önceki tarihte olduğu gibi, değişikliğe verilen yanıtın nasıl gideceğini bilmiyoruz.

Görüntüleri daha büyük 9:16 kareye sığdırmak için zorlamanın sadece garip değil, aynı zamanda görüntülerin yerinde görünmemesine neden olduğunu da eklediler. Ayrıca, yeni Instagram beslemesinin, gönderilerin alt kısmına bindirme malzemeleri eklendiği görüldü. Bu şekilde uygulama, yazılı metnin okunmasının çok daha kolay olacağını düşündü.

Ancak kolaylık faktörü, fotoğrafçının çalışmalarını gerçekten bombaladı ve sonuç mutlu olmadı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Mosseri’nin Instagram’ın son görünümü ve yeniden tasarımı konusunda uygulama kullanıcılarıyla kafa kafaya çarpıştığını gördük. Ve Instagram CEO’su, uzun makaraların uzun resimlerle karşılaştırıldığında ne kadar daha iyi görüneceği konusunda birkaç kez açıkça konuştu.

Başka bir deyişle, tam ekran deneyimi, Makaralar için resimlerden daha uygundur. Yine de, uygulamanın yakında piyasaya sürülecek bir testle bölgeye girmeye istekli olduğu gerçeği kesinlikle sorgulanabilir.

Ayrıca Instagram’ın kendi testleri, insanların elden geçirilmiş tasarımı sevmediğini ve bu onların beğenmemelerine ve daha az uyum sağlamasına neden olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, bu testin geri bildirimlerinin nasıl gittiğini merak ediyoruz.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir