Ana SayfaGüncelInstagram Masaüstü, yeni bir kullanıcı arayüzüne kavuştu!

Instagram Masaüstü, yeni bir kullanıcı arayüzüne kavuştu!

Meta’ya ait Instagram, Instagram masaüstü kullanıcıları için yeni bir arayüz sunmak için çalışıyor. Yeni güncelleme, müzisyen ve yeni özellik keşfedici Jonah Manzano tarafından vurgulandı .

Jonah, yaklaşan güncelleme hakkında tweet attı ve yeni arayüzün nasıl görüneceğine dair bir ekran görüntüsü paylaştı. Paylaşılan medyaya göre arayüz iki bölüme ayrılacak. Ekranın sol tarafında arama, keşfetme, mesajlar, bildirimler, kullanıcı profili ve diğer simgeler için daha fazla seçenek gibi tüm seçenekler bulunur. Bu seçenekler dikey olarak listelenecektir. Ekranın sağ tarafı, en üstte yatay olarak sunulacak hikayeleri ve doğrudan altlarında gönderileri içeren ana beslemeye ev sahipliği yapacak.

Başlangıçta, Instagram masaüstü kullanıma sunulduğunda, sunacak çok şeyi yoktu ve her şeyi daha erişilebilir hale getiren uygulama sürümünün aksine arayüz kullanıcı dostu değildi. Ancak, son değişiklikler masaüstü sürümünü uygulama sürümüyle neredeyse eşit derecede uyumlu hale getirdi.

Instagram masaüstü artık kullanıcıların doğrudan kişisel bilgisayarlarından veya dizüstü bilgisayarlarından fotoğraf ve video göndermesine olanak tanıyor. Tam ekran modunu bile destekler, yani akıştaki hikayeler ve resimler, tıpkı uygulama sürümünde olduğu gibi tam ekran modunda görülebilir. Uygulamalardan farklı olarak masaüstü, kullanıcıların yüklenen bir resmi veya videoyu tam yüksek tanımlı biçimde indirmesine izin verir ve bunun bir sınırı yoktur. İyi bilinen bir başka özellik de, tüm masaüstü deneyiminin reklamsız olmasıdır.

Meta devralımı duyurulduğundan beri Instagram geliştiricileri, masaüstü sürümünü daha etkileşimli hale getirmek için sürekli çalışıyor. Keşfet özelliği gibi uygulamada bulunan ancak masaüstünde olmayan seçenekleri ekleyerek başladılar. Benzer şekilde, masaüstü kullanıcıları için doğrudan mesajlar mevcut değildi, ancak şimdi seçenek eklendi.

Bu seçenekler masaüstü platformuna eklendiğinde, geliştiriciler tarafından atılan bir sonraki adım, onları güncellemekti. Hikayeleri küçük bir ekranda göstermek yerine tam ekran modunda kullanılabilir hale getirmek gibi. Daha zengin hikaye arayüzüne benzer şekilde, tam ekran modunda da paylaşımlar yapıldı.

Tüm Meta duyurusu ile, geliştiriciler daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sürekli çalıştıklarından masaüstünün zaman içinde daha fazla güncelleme veya değişiklik görmesi beklenebilir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir