Ana SayfaGüncelInstagram yeni bir 'Sessiz Mod' ve öneri kontrolleri ekliyor

Instagram yeni bir ‘Sessiz Mod’ ve öneri kontrolleri ekliyor

Instagram, kullanıcılara yeni bir Sessiz Moddan başlayarak uygulama üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanmış bir avuç özellik sunuyor. Araç, telefonunuzun Rahatsız Etme ayarına çok benziyor. Etkin olduğunda, Instagram bildirimleri cihazınıza iletmez. Profiliniz ayrıca “sessiz modda” olduğunuzu belirten bir not görüntüler ve size mesaj göndermeye çalışan herkes müsait olmadığınıza dair otomatik bir yanıt alır.

Sessiz Modu günün belirli saatlerinde otomatik olarak etkinleştirilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu saatlerin dışında olduğunuzda, Instagram size bildirimlerinizin bir özetini gönderecektir. Herkes Sessiz Modu kullanabilir, ancak şirket, gece geç saatlerde beslemelerinde gezinmek için çok zaman harcadıklarını fark ederse gençleri bu özelliği kullanmaya teşvik edeceğini söylüyor. Sessiz Mod bugünden itibaren Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta mevcuttur.

Instagram Sessiz Modu
Instagram

Yeni modun yanı sıra Instagram, insanlara platformda gördükleri fotoğraflar ve videolar üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanmış bir avuç özellik sunuyor. Özellikle, artık uygulamaya size tavsiye edilmesini istemediğiniz içerik türlerini söyleyebilirsiniz. Keşfet sekmesinden başlayarak, Instagram’ın içerik algoritmasını şekillendirmek için birden fazla döşeme seçebilir ve “İlgili Değil”e dokunabilirsiniz. Bunu yapmak, gönderileri ararken gördüklerinizi de etkileyecektir. Ek olarak, yorumlar ve doğrudan mesajlar için zaten mevcut olan bir özelliğin genişletilmesinde, içerik önerirken Instagram’ın filtrelemesini istediğiniz belirli kelimeleri, hashtag’leri ve emojileri listeleyebilirsiniz. Bu araca uygulamanın gizlilik ayarlarının “Gizli Kelimeler” bölümünden erişebilirsiniz. Bir sınırlama, filtrelerin yalnızca uygulama hashtag’lerde ve altyazılarda listelediğiniz kelimeleri algıladığında çalışmasıdır. Son olarak, Instagram yakın zamanda ebeveynlerin gençlerinin uygulama ayarlarını görmelerini sağlayan bir özellik eklediğini belirtiyor.

Uygunsuz tavsiyeler konusu, Adam Mosseri’nin 2021’deki kongre duruşması sırasında ortaya çıktı. Senato Tüketicinin Korunması, Ürün Güvenliği ve Veri Güvenliği alt komitesi üyeleri, gençlerin kimliğine bürünmek için tasarlanmış yeni Instagram hesapları oluşturduktan sonra uygulamanın onları yönlendirdiğini gördükleri içerik hakkında Instagram başkanını ızgara yaptılar. Özellikle Utah Senatörü Mike Lee, Instagram tarafından önerilen tek bir hesabı takip ettikten sonra finsta hesabının Keşfet sayfasının önemli ölçüde değiştiğini gördüğünü söyledi. Lee’ye göre, uygulama vücut dismorfisini, kadınların cinselleştirilmesini ve genç kızlar için uygun olmayan diğer içerikleri teşvik eden gönderiler önermeye başladı. “Hızlı karardı,” dedi.

Instagram’ın bugün tanıttığı değişikliklerin milletvekilleri tarafından dile getirilen endişeleri yeterince ele arayıp almayacağını söylemek zor, çünkü Instagram genç kullanıcılara bu işi kendisi yapmak yerine yayınlarını filtreleme sorumluluğu koyuyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir